Topoľčianky - Zubria zvernica

Autor: Irena Simunekova | 17.2.2020 o 20:00 | Karma článku: 5,70 | Prečítané:  1282x

Topoľčianky je obec v okrese Zlaté Moravce. Keď však chceme navštíviť zubriu zvernicu, najlepší prístup k nej je z neďalekej obce Lovce.

Už od Topoľčianok nás výborne navigujú smerové tabule k zvernici. Pred ohradeným areálom zvernice je parkovisko pre autá.

Asi po 500 metroch chôdze prichádzam k zvernici v pravý čas kŕmenia zubrov.  Kŕmia sa dva krát za deň, dopoludnia  o deviatej a popoludní o štrnástej hodine. V tomto čase dostávajú jadrové krmivo a máme istotu že ich uvidíme, lebo zvernica sa rozprestiera na ploche 140 ha a chovateľské jadro na 27 ha.

Zubry si ma zvedavo obzerali, ale keď sa im nasypalo krmivo, už si ma vôbec nevšímali.

 

 

V areály zvernice sú vybudované altánky, preliezačky pre deti, v sezóne je otvorený aj bufet. Je tu vybudovaný aj nový senník s vyhliadkovou terasou.

 

Zubriu zvernicu obhospodarujú Lesy SR š.p. Odštepný závod Topoľčianky, ktorý od vzniku zvernice zabezpečuje chov zubrov a prevádzku zvernice z vlastných zdrojov, bez príspevkov štátu.

Okolo ohradenej zvernice vedie Lesnícky náučný chodník, ktorý má 10 informačných panelov popisujúcich faunu, flóru okolia a umožní bližšie nahliadnuť do života zubrov.

Dĺžka chodníka je 2,5 kilometra.

Zubor je najväčším európskym cicavcom. Dosahuje dĺžku do 2,7 metra a výšku do 1,9 metra. Jeho váha môže dosiahnuť až 1500 kilogramov. Dožíva sa približne 30 rokov.

Zubor kedysi žil aj voľne v lesoch na Slovensku. V čase založenia zvernice v roku 1958 hrozilo jeho vyhynutie, na svete bolo len 150 jedincov tohto druhu.

V súčasnosti je vo zverinci 23 kusov zubra hôrneho. Za celý čas existencie zvernice bolo odchovaných 180 kusov jedincov. Okrem toho, že sú nadbytky zubra zo zvernice ponúkané zoologickým záhradám a súkromným chovateľom, bolo 5 kusov vypustených aj do voľnej prírody v oblasti  Novej Sedlice v Poloninách.

Historicky prvé dva zubry boli privezené z Bieloruska, o niekoľko rokov pribudli k nim zubry z Poľska. Pre úspešný chov zubra hrivnatého horskej línie je potrebná aj obmena býkov. Naposledy bol na občerstvenie krvi privezený trojročný zubor Egelmez z Nemecka.

Táto zubria zvernica je jediná na Slovensku, mláďatá sú všetky pomenované menami začínajúcimi na Si.

 

 

V polovici trasy náučného chodníka je vybudované ohnisko, sedenie a tiež sú tu hojdačky pre deti.

Náučný chodník ma doviedol späť,  zubry už len odpočívali, niektoré sa ešte dokrmovali senom

Návšteva zubrej zvernice je dobrým tipom na výlet s malými deťmi.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Opáskovaní a strážení. Matovič uzavrel na Spiši päť osád

V osadách je málo nakazených na to, aby ich zavreli.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Nákaza už buble!

Matovič si požičal Rómov ako politickú pomôcku.

Čo upiecť na Veľkú noc? Vyberte si z desiatich tradičných receptov

Na sviatočný stôl patria aj sladké koláče.


Už ste čítali?