Topoľčianky

Autor: Irena Simunekova | 17.2.2020 o 22:24 | Karma článku: 4,87 | Prečítané:  383x

Obec Topoľčianky, v okrese Zlaté Moravce, nie je známa len zvernicou, je tu omnoho viac možností pre rodinné aktivity.

Sú známe aj vinárskymi závodmi  kde sa vyrába a predáva víno pod ochrannou známkou „Château Topoľčianky“. 

Nachádza sa tu aj významný národný žrebčín, založený v roku 1921 na zušľachťovanie chovu plnokrvníkov. Chovajú sa tu  plemená: lipican, shagya arab, hucul a slovenský teplokrvník.  Bol založený v roku 1921 a jeho úlohou je zušľachťovanie chovu plnokrvníkov. Návšteva žrebčína je možná počas letných mesiacov.

 

V anglickom parku s rozlohou 50 ha sa nachádza klasicistický kaštieľ  s troma renesančnými krídlami. Bol sídlom rodov Topoľčianskych, Rákocziovcov, Zichyovcov, Keglevichovcov a Habsburgovcov. V rokoch 1918-1951 kaštieľ bol letným sídlom československých prezidentov. V kaštieli je zriadené múzeum, reštaurácia ako aj ubytovacia časť.

 

 

V parku sa nachádza vyše 200 druhov rôznych drevín, najstaršie majú 250 až 300 rokov. Prvé stromy tu vysadila „Biela pani“,  Alžbeta Rákociová, ktorá údajne na zámku straší. Najviac park zveľadil rod Keglevičovcov. Zámocký park, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, spravuje štátny podnik Lesy SR, Odštepný závod Topoľčianky.

Cez park preteká potok Leveš.

 

Jazierko tkz. Labutie.

 

V parku medzi stromami sa ukrýva bazén s hlbkou 3,5 metra. Bol postavený v rokoch 1840-1860 rodom Keglovičovcov. Istý čas slúžil aj ako obecné kúpalisko. Ešte pred založením parku stál na mieste bazénu tzv. Žltý pavilón, kde zámockí pani vykonávali právo prvej noci.

 

Jazierko s kaplnkou.

 

V parku sú vybudované chodníky, lavičky a obrovské stromy v letných mesiacoch ponúkajú chladivý tieň. Návšteva Topoľčianok je vďačným výletným miestom pre rodiny s deťmi.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Opáskovaní a strážení. Matovič uzavrel na Spiši päť osád

V osadách je málo nakazených na to, aby ich zavreli.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Nákaza už buble!

Matovič si požičal Rómov ako politickú pomôcku.

Čo upiecť na Veľkú noc? Vyberte si z desiatich tradičných receptov

Na sviatočný stôl patria aj sladké koláče.


Už ste čítali?