Omšenská Baba

Autor: Irena Simunekova | 21.2.2020 o 14:18 | Karma článku: 5,38 | Prečítané:  800x

Z kúpeľného mestečka Trenčianske Teplice vedie červeno značený turistický chodník k smerovníku Omšenská Baba sedlo. Táto trasa je súčasťou turistickej magistrály Cesta hrdinov SNP.  

Turistický smerovník sa nachádza na začiatku rozsiahleho kúpeľného parku, je križovatkou viacerých značených turistických ako aj náučných chodníkov.

Trasa prechádza chodníkom cez park, až k smerovníku Baračka, kde od Parkhotela odbočuje úzkou uličkou smerom do hôr. Chodník vedie ponad chatovú oblasť, neskôr je to lesná cesta, cez bukový a miešaný les,  spestrením sú vrcholové skalné útvary.

 

Prevažne je to terén „vlnovka“ stúpanie a potom zas mierne klesanie. Vo vyšších polohách sa ešte drží snehový poprašok.

 

K červenému značeniu sa pripájajú značenia náučného chodníka, ako aj žlté turistické značenie aby sa zas po čase odpojili na iný smer.

Vyhliadkový bod pri smerovníku Kamenné vráta.

 

Vyhliadkový bod Sokolovica.

 

Trasa vedie vrcholom, neskôr je prudší zostup pomedzi skaly

 

 

Z lesa sa vychádza na lúku, na jej okraji náučný chodník odbočuje k ďalšiemu vyhliadkovému bodu, ja však už pokračujem len svojou trasou.

 

Prechod cez lúku späť do lesa je tu našťastie jasný, v lese je ďalšie stúpanie i klesanie chodníka. Prechádzam okolo prístrešku až k smerovníku Sedlo pod Omšenskou babou.

Tu sa pripája aj chodník ktorý vedie z dediny Omšenie, už budem ďalej pokračovať týmto žlto bielym značením.

 

Červené turistické značenie obchádza vrchol, chodník miestnym značením stúpa až k označeniu prírodnej rezervácie Omšenská Baba a ďalej pokračuje k vyhliadke Bartošovica. Pokiaľ sa však chceme dostať na vrchol, tak od tejto značky pokračujeme neznačeným chodníkom vľavo hore.

 

Omšenská Baba s nadmorskou výškou 669 metrov, je strmý skalnatý vrch nad obcou Omšenie, ktorá leží neďaleko mestečka Trenčianske Teplice. Vrch Omšenská Baba bol vyhlásený v roku 1967 za národnú prírodnú rezerváciu  s najvyšším 5. stupňom ochrany.

Je jednou z dominánt Strážovských vrchov. Jeho lesostepi sú domovom množstva vzácnych druhov rastlín a živočíchov.

Na samotnom vrchole sa nachádza drevený dvojkríž venovaný v roku 1993 vzniku samostatného Slovenska. Z vrcholu sú pekné vyhliadky do okolia.

Okolie Trenčianskych Teplíc je husto popretkávané značenými chodníkmi, táto oblasť je ešte pre mňa neznáma, ale rada sa v budúcnosti do tohto kraja vrátim.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Opáskovaní a strážení. Matovič uzavrel na Spiši päť osád

V osadách je málo nakazených na to, aby ich zavreli.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Nákaza už buble!

Matovič si požičal Rómov ako politickú pomôcku.

Čo upiecť na Veľkú noc? Vyberte si z desiatich tradičných receptov

Na sviatočný stôl patria aj sladké koláče.


Už ste čítali?