Trenčianske Teplice - okolie

Autor: Irena Simunekova | 22.2.2020 o 15:44 | (upravené 23.2.2020 o 9:23) Karma článku: 9,08 | Prečítané:  3317x

Pokiaľ mi čas a fyzická kondícia dovolí, mám zvyk pozrieť si zaujímavé miesta po turistike, nebolo to inak ani teraz.

Trenčianske Teplice sú známe kúpeľné mestečko. Prvá písomná zmienka o liečivých prameňoch síce pochádza až z roku 1247, ale museli ich poznať začiatkom nášho letopočtu aj germánske kmene ktoré tu žili, ako aj rímske légie, ktoré zanechali nápis na trenčianskej hradnej skale z roku 179.

Podľa legendy objavil liečivé pramene chromý pastier pri hľadaní zatúlanej ovečky. Našiel jazierko s horúcou vodou so zápachom síry. Keď sa v tom jazierku niekoľko krát okúpal, uzdravil sa.

Najväčšiu zásluhu však na rozvoji kúpeľov mala rodina Ilésházyovcov, v tom čase sa stali kúpele jedným z najvýznamnejších kúpeľov v Rakúsko-Uhorsku. Rodina vlastnila kúpele 241 rokov.

Neskôr kúpele kúpil viedenský finančník Juraj Sina, ten ich prebudoval a zmodernizoval. Rodina v roku 1888 nechala pristaviť k zrkadlisku Sina turecký kúpeľ Hammam, ktorý je postavený v orientálnom maurskom slohu. Dodnes je to najvzácnejšou historickou pamiatkou.

Neskôr kúpele vlastnila maďarská akciová spoločnosť, po prvej svetovej vojne Československá akciová spoločnosť. Tá sa v roku 1995 pretransformovala na akciovú spoločnosť Kúpele Trenčianske Teplice, a.s. a vlastní kúpele dodnes.

V miestnych kúpeľoch sa liečia pooperačné stavy, degeneratívne a zápalové ochorenia pohybového aparátu, neurologické a kožné ochorenia, choroby tráviaceho ústrojenstva a iné.

V minulosti šlachtické rody tu stavali honosné kúpeľné domy, vily,  ktoré sú zachované dodnes. Je tu veľa zaujímavých stavieb a tak isto rozsiahli, 18 ha kúpeľný park, s množstvom vzácnych drevín.

Na pešej zóne je množstvo kaviarničiek, reštaurácii ako aj predajní suvenírov či kúpeľných oblátok.

 

 

Pred hotelom Most Slávy je  most, na ktorom sú upevnené tabuľky s menami slávnych hercov. Je tu socha legendárneho komika Charlie Chaplina.

 

Parkom preteká potok Teplička, je tu jazierko s kačicami,  sú tu tiež umiestnené pamätníky hrdinov 1. a 2. svetovej vojny. Okrem toho sú tu vystavené sochy „moderného umenia“. Neviem, zrejme nerozumiem modernému umeniu,  respektívne mi to ku kúpeľnému mestečku s takýmito historickými stavbami nesedí.

 

 

Vodná nádrž Trenčianske Teplice sa nachádza pri hlavnej ceste medzi Trenčianskymi Teplicami a obcou Omšenie. Je vybudovaná na vodnom toku Teplička, za účelom  zníženia povodňových prietokov,  ako aj pre odber vody pre cukrovar Trenčianska Teplá. Nádrž slúži aj na chov rýb a rekreačné účely.

Určite sa toho dá vidieť v Trenčianskych Tepliciach a v okolí viac, ako počas mojej krátkej návštevy. V sezóne je tu otvorené aj kúpalisko v prírode,  Zelená žaba,  s množstvom atrakcií.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Opáskovaní a strážení. Matovič uzavrel na Spiši päť osád

V osadách je málo nakazených na to, aby ich zavreli.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Nákaza už buble!

Matovič si požičal Rómov ako politickú pomôcku.

Čo upiecť na Veľkú noc? Vyberte si z desiatich tradičných receptov

Na sviatočný stôl patria aj sladké koláče.


Už ste čítali?