Otava 9.

Autor: Irena Simunekova | 6.3.2020 o 10:21 | Karma článku: 5,49 | Prečítané:  150x

Dnes je "Svetový deň modlitieb žien" to už fakt väčšiu hlúposť nik nevie vymyslieť? Veď to je evidentná diskriminácia opačného pohlavia, aj toho neurčitého,  detí....

Zaujalo ma to, ani neviem aké ešte „svetové a medzinárodné“ dni existujú. Keď lovím v pamäti, čo si už celkom dosť pamätám, tak si spomínam akurát tak na MDŽ, Deň učiteľov.

Občas sme si robili „srandičky“ na prvý apríl, ktorý je vlastne aj dňom vtákov. Neviem síce prečo prvý apríl, veď starajú sa o môj ranný budíček už v marci.

Tak som si prelúskala kalendár týchto „medzinárodných dní“ je to celkom zaujímavé, ani som netušila že vlastne každý deň je akýsi sviatok.

V januári ma upútal dátum 29.1. „Medzinárodný deň bez internetu“, viem si občas svoj deň predstaviť aj bez internetu. Niekedy to môže byť aj viac dní, ale neviem si predstaviť keby všetci, v tento deň, vrátane rôznych inštitúcii vypli internet. Je pravdou, že kedysi neboli tieto informačné technológie a ľudia žili, možno aj viac pokojne, bez rôznych dezinformácií,  komunikovali spolu verbálne.  Internet, to je dobrý sluha, ale zlý pán a mám pocit že u mladej generácie sa stáva už tým „pánom“.

6.2. „Svetový deň bez mobilu“, ten by sa asi ešte ťažšie slávil.  Nebyť dostupný?  Hotová pohroma, čo keď mi ujde dôležitá informácia ktorú mi chce ten druhý sprostredkovať?  Nemať v niektorých oblastiach signál, to ma tiež zneistie, hlavne keď som v neznámych končinách, predsa len ten mobilný telefón je spojenie so svetom v prípade núdze. Pamätám sa na ten svoj prvý telefón. Bol vo veľkosti tehly, nebola ani šanca si ho dať do vrecka, ale zas mohol byť dobrou zbraňou v prípade napadnutia. Potom bolo obdobie zmenšovania sa telefónov a zas návrat k čo najväčšiemu, ale svojou váhou sa už tomu prvému určite nevyrovná.

Najviac tých „Medzinárodných a pamätných dní“ je 21.3.  Upútali ma však dva dátumy a to 9.3. Deň paniky, tj. už sa nám blíži, tak nerobme paniku a keby aj, tak to bude oslava tohto dňa. Netreba zabudnúť a byť šťastný práve 20.3 keď je deň šťastia.

Apríl je mesiacom lesov, čo je moja parketa, či ho oslávim v lesoch, závisí od rôznych aspektov a samozrejme aj počasia.  Tí čo ešte neschudli, majú tiež svoj deň  25.4. „Deň tučniakov“, alebo že by to mysleli tie zvieratá?  Jednoznačne však oslávte deň 5.4.

2.5. majú vtáky a ich spev svoj deň. Upozorňujem na deň 6.5. ten má byť bez diet. Tí s tým vyšším tlakom majú tiež svoj deň 17.5. V máji by som si tiež vedela vybrať, teda až na 31.5 „Deň bez tabaku“.

Jún je na rôzne tie „pikošky“ slabší, ale tiež sa dá nájsť deň trpaslíkov /teda myslím že záhradných/,  1.6. je „Deň za správne rozhodnutie“, tento dátum si treba pamätať.

1.7. „Deň bez mäsa“, niektorí ho dodržujú celý rok, ale tí majú svoj „sviatok“ až 1.10.. Nezhrešíte 7.6. keď je „Deň čokolády“ Podaktorí majú s touto lahôdkou bohaté skúsenosti.

Zahálať a leňošiť máme bez výčitiek 10.8. toto neviem či „oslávim“, každý preleňošený deň je pre mňa strateným dňom. Ale 19.8. by som mohla oslavovať „Deň fotografie“.

Pozitívne myslieť by sme mali aspoň jeden deň v roku a to 19.9. najlepšie je však  takéto myslenie počas celého roka, aj keď sa vyskytnú aj tie chmúrne dni. Ja by som mala osláviť aj Svetový deň turistiky 27.9. Dúfam však že na oslavy nebude ešte dlho dôvod  21.9. kedy je „Svetový deň Alzheimerovej choroby“, aj keď niekedy je lepšie si nepamätať.

Október to sú také pesimistické „Svetové“ dni,  bolesť, rakovina, artritída, osteoporóza až po hospic. 23.10-29.10 to je taký pekný týždeň pokoja, mieru, priateľstva a dobrej vôle.

19.11. okrem dňa mužov je aj dňom toaliet ale my svokry máme svoj deň 23.11.

18.12. „Deň migrantov“ to vyzerá na taký kritický  deň.  11.12 „Svetový spomienkový deň zapálenej sviečky za  všetky zomreté deti“, to je taký smutný sviatok. Pri mojich túlačkách chodievam aj po kalváriach, krížových cestách, zaujímavých kostoloch okolo ktorých sú aj cintoríny. Keď prechádzam okolo tých detských hrobčekov tak vždy mám z toho taký smútok. Áno, každého človeka je škoda, ale tí starší aspoň niečo odžili, niečo po sebe zanechali. Mali svoje radosti i starosti, nik nie je nesmrteľný. Ale prečo tie malé deti museli ukončiť tak zavčasu svoju životnú cestu? Som vďačná že ma takéto niečo nestretlo myslím si, že najboľavejším je pre rodiča smrť dieťaťa.

Prelúskala som celý kalendár svetových a pamätných dní. Niektoré sú fakt nezmyselné, len preto, aby nejaký ten svetový deň existoval. Ani tohto by som sa nedočítala a nenapísala nebyť toho „internetu“. Nenašla by som takú skvelú partiu priateľov. Teraz tak premýšľam, kedy je ten svetový, medzinárodný, či pamätný deň slamožrútov?  Snáď všetci majú už ten svoj deň, čo sme my horší????

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Hygienici spresnili podmienky pre terasy v reštauráciách

Potrebujeme zmenu prístupu, vyzvala prezidentka politikov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám hovorí Matovič? Máme sa obávať?

Premiér dnes sľúbil zmenu komunikácie.


Už ste čítali?