Vodná nádrž Duchonka

Autor: Irena Simunekova | 21.3.2020 o 19:19 | Karma článku: 7,10 | Prečítané:  2625x

Vodná nádrž Duchonka sa nachádza v katastri obce Prašice, v okrese Topoľčany. Nádrž s rozlohou 17 ha bola vybudovaná na strednom toku potoka Železnica.

Názov Duchonka pravdepodobne pochádza zo stredoveku a súvisí s metalurgiou na spracovanie železa, dúchať, vháňať vzduch.  V 9. storočí tu boli vybudované  štyri vysoké pece na tavenie železa, spolu so systémom vodných nádrží, kaskád a prívodných kanálov.

Názov potoka Železnica pravdepodobne súvisí s výskytom železných rúd v horách Považského Inovca.

Dnes je nádrž Duchonka a jej okolie využívané na rekreačné účely, je tu množstvo súkromných ako aj podnikových chát. Okrem kúpania je možné vodnú nádrž využívať na vodné športy či rybolov.

Najväčší rozvoj v oblasti cestovného ruchu a rekreácií zaznamenala v 70. a 80. rokoch, naďalej je však táto oblasť atraktívna a navštevovaná hlavne počas letných mesiacov.

Západná časť vodnej nádrže je lemovaná piesočnou plážou. Sú tu široké možnosti aj športového vyžitia v podobe tenisových kurtov, volejbalové ihrisko ako aj minigolf. Pre deti sú tu detské ihriská s rôznymi atrakciami.

Okrem celoročného reštauračného zariadenia je tu množstvo bufetov v areáli kempingu Duchonka Camping.

Okolité lesy Považského Inovca sú ideálnym miestom na pešiu turistiku. Nachádza sa tu množstvo turistických chodníkov a cyklotrás.

Skorá jar je ideálnym časom na nerušenú prechádzku okolo nádrže. Na nápor návštevníkov Duchonka čaká až v letných mesiacoch.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Opáskovaní a strážení. Matovič uzavrel na Spiši päť osád

V osadách je málo nakazených na to, aby ich zavreli.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Nákaza už buble!

Matovič si požičal Rómov ako politickú pomôcku.

Čo upiecť na Veľkú noc? Vyberte si z desiatich tradičných receptov

Na sviatočný stôl patria aj sladké koláče.


Už ste čítali?