Kaplnka sv. Vendelína, Bojnice

Autor: Irena Simunekova | 22.3.2020 o 19:00 | Karma článku: 6,54 | Prečítané:  354x

Bojnice, to nie je len zámok, kúpele či ZOO. Sú tu aj tiché, málo navštevované miestečká, kde náhodný návštevník zriedka zablúdi.  

Takým miestom je aj kaplnka sv. Vendelína na vrchu Skalica, nad Bojnicami. Historické pramene uvádzajú, že vznikla v období baroka v 18. storočí jeho staviteľ je neznámy.

Kto bol sv. Vendelín? Podľa legiend to bol syn škótskeho kráľa, ktorého vychovával biskup. Vplyvom jeho výchovy sa rozhodol ako 20 ročný podniknúť cestu do Ríma, kde získal požehnanie od pápeža. Neskôr sa usadil v Trevíru ako pustovník, na živobytie si zarábal ako pastier u šľachtica. Tento mu neskôr vystaval pustovňu lebo vedel, že rád osamote rozjíma a modlí sa.

O jeho zbožnom živote sa dozvedeli mnísi z kláštora v Tholey a zvolili si ho za svojho opáta. V tomto kláštore aj zomrel okolo roku 617.

O jeho pohrebe je tiež známa legenda. Keď ho mnísi pochovali do hrobu, na druhý deň našli jeho telo vonku, vedľa hrobu. Mnísi preto do káry s Vendelínovým telom zapriahli dva voly a nechali zvieratá, nech Vendelína zavezú kde chcú. Voly tiahli káru až na horu, kde pustovník predtým rád rozjímal a modlil sa. Tam ho preto aj pochovali. Z tohto miesta sa čoskoro stalo pútnické miesto a nad jeho hrobom vzniklo mesto St. Wendel nad Sárou.

Kedysi v okolí kaplnky sv. Vendelína boli lúky, kde sa pásol dobytok. Aj Vendelín chodieval pásť dobytok ďaleko od obce pod horu. Kaplnka je postavená na takom mieste, kde je pekný, kľudný priestor na posedenie a rozjímanie.

Ku kaplnke sv. Vendelína patróna pastierov sa dostaneme zeleno značeným turistickým chodníkom od Bojnickej nemocnice.

Chodník vedie ulicami , neskôr v chatovej oblasti, lesom až na čistinku s kaplnkou.

 

Od kaplnky sa vraciam červeným turistickým značením ktoré končí na námestí v Bojniciach

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Opáskovaní a strážení. Matovič uzavrel na Spiši päť osád

V osadách je málo nakazených na to, aby ich zavreli.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Nákaza už buble!

Matovič si požičal Rómov ako politickú pomôcku.

Čo upiecť na Veľkú noc? Vyberte si z desiatich tradičných receptov

Na sviatočný stôl patria aj sladké koláče.


Už ste čítali?