Nová Baňa - Tajch

Autor: Irena Simunekova | 23.3.2020 o 17:24 | Karma článku: 7,97 | Prečítané:  2785x

Názov tajch sa väčšinou spája s Banskou Štiavnicou a systémom umelo vytvorených vodných nádrží pre potreby baníctva. Tajch neďaleko Novej Bane, aj keď slúžil pre tieto účely, do  systému Štiavnických tajchov nespadá.

Tajch  v Novej Bani sa vybudoval  v roku 1794. Voda z neho zásobovala čerpacie kolesá, technické zariadenia baní, čím umožnilo efektívnejšiu úpravu chudobnejších rúd.  V okolí Novej Bane sa ťažilo zlato a striebro. Rudné žily však boli čoraz menej výdatné a stratová ťažba sa ukončila v roku 1887.

Pôvodná hrádza bola zničená záplavami v šesťdesiatych rokoch 20. storočia. Od roku 1965 je nádrž prístupná pre rekreačné účely. Nachádza sa tu kemping ponúkajúci i možnosť ubytovania v chatkách, penzión s reštauráciou a kaviarňou, športové ihriská i požičovne vodných bicyklov a člnov. Okrem toho v okolí je množstvo súkromných chát.

Od nádrže začína aj náučný chodník Zbojnícke studničky ktorý spája jednotlivé studničky a vodné diela, ako aj územie mokrade. Náučný chodník vedie cez Šarvíz až do Kohútova.

 

 

 

 

Tajch mokraď.

Mokrade sú územia prechodu medzi suchozemskými a vodnými ekosystémami. Sú trvale alebo sezóne zaplavené vodou. Nachádzajú sa pozdĺž riek a potokov, v okolí vodných nádrží, mŕtvych ramien a pri prameniskách.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Opáskovaní a strážení. Matovič uzavrel na Spiši päť osád

V osadách je málo nakazených na to, aby ich zavreli.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Nákaza už buble!

Matovič si požičal Rómov ako politickú pomôcku.

Čo upiecť na Veľkú noc? Vyberte si z desiatich tradičných receptov

Na sviatočný stôl patria aj sladké koláče.


Už ste čítali?