Žarnov

Autor: Irena Simunekova | 28.3.2020 o 11:16 | (upravené 28.3.2020 o 23:29) Karma článku: 5,84 | Prečítané:  317x

Žarnov môže mať viac významov, môže byť pomenovaním mlynského kameňa, nárečovo zariadenia na čerpanie vody, ale tento krát to bude vrch Žarnov. Neviem pôvod jeho názvu, nemá žiadnu podobu s vyššie vymenovanými.

Najkratší výstup na vrch Žarnov je z časti dediny Oslany, z Bridových štálov. Žlté turistické značenie na vrchol vedie z dediny Oslany, ale trasa chodníka vedie až k Bridovým štálom asfaltovou cestou, čo nie je veľmi príjemné.

Z príchodu ma privítal miestny tulák, musela som ho odohnať aby nepokračoval so mnou do lesa.

 

Chodník vedie z usadlosti cez lúku k lesu, predo mnou vrcholec Žarnova, za mnou Bridove štále.

Je to rovnomerné stúpanie lesným chodníkom, vo vyššej nadmorskej výške je les spestrený kameňmi, ktoré sú obrastené machom.

 

Prichádzam k hranici prírodnej rezervácie oblasti Buchlov. Konečne vytúžená rovinka, aj keď na krátkom úseku a výhľad na bralnatý vrchol.

Pri priblížení som zaznamenala na vrchole osobu, ale do povinnej výbavy  dnešných dní patrí aj rúška a rukavice, tak to nebude až taký problém,  celou trasou som nikoho nestretla. Vlastne už ani na tom vrchole, pokiaľ som tam prišla, nik tam už nebol a mala som ho sama pre seba.

 

Ešte ma čaká krátky úsek stúpania  pri výstupe na vrchol.

 

Bralnatý vrchol Žarnova patrí k sopečnému pohoriu Vtáčnik. Nachádza sa v nadmorskej výške 840 metrov. Vrcholové andezitové bralo na južnej strane prudko klesá skalnatým zrázom. Nachádza sa tu vrcholový kríž. Z vrcholu sú výhľady do Hornonitrianskej kotliny.

 

 

Zo sedla pod Žarnovom žlté turistické značenie vedie na Vrch Buchlov, cez Sladné skaly čo je ďalšou možnosťou pokračovania túry.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Progresívne Slovensko má nové vedenie, Trubana vystrieda Bihariová

Bihariová porazila Trubana pomerom 105 ku sto hlasom delegátov.

Koronavírus na Slovensku: Z 2639 testovaných boli dvaja pozitívni

Nové prípady zachytili v Banskobystrickom kraji mimo karanténnych centier.


Už ste čítali?