Zobor a okolie

Autor: Irena Simunekova | 5.4.2020 o 19:59 | Karma článku: 6,76 | Prečítané:  399x

Neďaleko Nitry sa nachádza obec Dražovce. Odtiaľto vedú turistické značenia na vrch Zobor, ktorý ukončuje na juhu pohorie Tríbeč.

Jeho vrchol tvorí prírodná rezervácia Zoborská lesostep. Na jar sú okolité lesy a lúky bohato zakvitnuté  Prešla som sa už viackrát na Zobor, z rôznych strán, najkrajší je však na jar. Príroda sa zobúdza a  les je priam pokrytý kobercom rozkvitnutej chochlačky, ale aj ďalších kvitnúcich rastlín lesostepi.

Z Dražoviec som sa rozhodla pre zelené turistické značenie ktoré ma dovedie cez Meškov vrch až na Zobor.

Ranné slnko presvetluje les, slnko je ešte nízko, volám to časom dlhých tieňov.

V lesoch je svieži, zelený, trávnatý porast, okrajom chodníka kvitnú fialky.

Príjemným lesným chodníkom s miernym stúpaním prichádzam na Meškov vrch. Kvetov chochlačky dutej  je už v lese čoraz viac, kvety má ružovo fialové, alebo biele.  Celá rastlina je jedovatá.

 

Na liečebné účely sa zbiera hľuza, má utlmujúci účinok  na centrálnu nervovú sústavu, znižuje  krvný tlak,  brzdí pohyby tenkého čreva  a  predpisuje  ju lekár, pri ťažkých nervových  poškodeniach, záchvatoch, závratoch  a duševných poruchách /zdroj wikipédia/

Vrchol Meškovho vrchu tvorí lesostepná krajina s výhľadmi na mesto Nitru a tiež na priemyselný park.

 

Na lúke je bohato zakvitnutý nátržník piesočný.

 

Kým som obdivovala kvitnúci drieň na okraji lúky, vyplašila som aj srnky, ktoré pár skokmi zmizli v lese. Zrejme ich je v tejto oblasti viac, lebo sa mi to podarilo ešte pár krát, žiaľ boli prirýchle na môj fotoaparát.

Poniklece som zmeškala, ale ešte som našla aspoň pár kvitnúcich.

 

Od smerovníka Tri duby nasleduje strmejšie stúpanie, čo znamená, že vrchol je neďaleko. V lese je naďalej kvetnatý koberec.

Zobor nadmorská výška 587 metrov.

Na vrchole Zobora bolo v 9. storočí praveké hradisko, ktoré pravdepodobne využívali Slovania ako útočištné hradisko. Aj keď hlavné obrysy hradiska sú viditeľné, dnes sú to už len zarastené rozvaliny uprostred lesa. Obvod valov bol dlhý skoro 3 kilometre ide o najstaršiu pamiatku v oblasti Nitry. Pozostatky hradiska Zobor sú národnou kultúrnou pamiatkou.

 

Na skalnatom vrchole sú početné skupiny skalných ruží a tiež okrem iného tu kvitne mliečnik chvojkový.

 

Zo Zobora pokračujem červeným turistickým značením k smerovníku Sedlo pod Zoborom a odtiaľ k Pyramíde.

Pyramída je vlastne vysielač a z plošiny pred ňou sú výhľady na Nitru a okolie. Veža šíri televízny signál, jej výška je 64 metrov a samotná anténa meria 11.5 metra.Nachádza sa tu aj torzo miléniového pamätníka, ktorý bol vybudovaný v súvislosti s oslavami tisíceho výročia vzniku Uhorského kráľovstva.

Do roku 1994 premávala z Nitry na Pyramídu sedačková lanovka, ktorá je dnes už nefunkčná. Jej vrcholová stanica bola v blízkosti telekomunikačnej veže.

Vybudovaný je tu altánok, lavičky, na pozorovanie okolia slúži ďalekohlad.

 

Zaujímavé sú aj kremencové skalky pod Pyramídou.

 

Na cestu späť do Dražoviec si volím modro značený turistický chodník, ktorý vedie okolo Liečebného ústavu pod Zoborom. Je to príjemný lesný chodník s miernym klesaním.

Z lesa vychádzam na lúky s výhľadmi ktoré už poznám, nachádzam tu kvitnúcu, typickú lesostepnú rastlinu, hlaváčika jarného.

Už ma čaká len krátky úsek nad vinohradmi, hrozno sa pestuje na teplých južných svahoch Zobora a vraciam sa späť do Dražoviec.

Turistické trasy vedúce na Zobor nie sú náročné, dá sa vybrať dlhšia, či kratšia varianta výstupu. Mierne stúpajúce chodníky sú  vhodné  aj pre rodiny s menšími deťmi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

100 ROKOV OD TRIANONU

Mesto maďarónov a odpadlíkov. Príchod Čechov vyvolal v Košiciach zdesenie (rozhovor)

Košice zaujímali v maďarskej národnej pamäti prominentné miesto.

Progresívne Slovensko má nové vedenie, Trubana vystrieda Bihariová

Bihariová porazila Trubana pomerom 105 ku sto hlasom delegátov.

Píše László Sólymos

Matovičovo gesto Maďarom bolo fiasko

Premiér dostal facku vo forme memoranda od strany SMK.


Už ste čítali?