Zobor a okolie časť 2.

Autor: Irena Simunekova | 5.4.2020 o 22:02 | Karma článku: 5,12 | Prečítané:  325x

Zeleno značený turistický chodník na vrch Zobor vedie okolo známeho Dražovského kostolíka. Bolo by chybou ho obísť, keď je od chodníka len vzdialený len pár metrov.

Kostol sv. Michaela sa nachádza na skalnatom kopci nad obcou Dražovce. Bol postavený v polovici 11. storočia. Je typom románskeho emporového kostola s jednoloďovým priestorom, ktorý je ukončený apsidou.

V okolí bolo odkrytých 55 hrobov, inventár hrobov tvorili mince, ozdoby a súčasti odevu. Pochovávalo sa tu v období 11.-17. storočia

Kostol je pamiatkou ranného stredoveku a najstaršou románskou lokalitou v okrese Nitra.

V rokoch 1993 – 1999 sa vykonala na kostole pamiatková obnova.

Bohoslužba sa tu vykonáva raz ročne a to 29. septembra v deň sviatku sv. Michala archanjela.

 

Ku kostolu sa viaže nasledovná legenda.

Jeden deň, keď kostolník upratoval kostol, zrazu ho osvetlila veľká žiara. Keď sa pozrel na miesto oltára, uvidel tam Pannu Máriu, držiacu dieťatko. Tieto zjavenia sa stále opakovali a dedinčania si to nevedeli vysvetliť. Až raz jeden pastier, ktorý v okolí kostola pásol svoje stádo, začul zvláštnu hudbu vychádzať z kostolíka. Keď k nemu dobehol a nazrel dovnútra, uvidel tam postavu Panny Márie ako smutne ukazuje na ošarpané steny s opadanou omietkou a polorozpadnutú strechu. Dedinčania si v tom zhrozene uvedomili, že kostolík nechali schátrať. Okamžite začali s opravami a od zrekonštruovania sa oň pravidelne starajú.

Výhľady do okolia

 

Pri liečebnom ústave pod Zoborom je Svoradov prameň. Odtiaľ vedie krížová cesta k Svoradovej jaskyni.

Zastavenia krížovej cesty majú netradičný obsah a každé zastavenie popísal v blogu https://lisinovic.blog.sme.sk/c/202391/Putovanie-po-slovenskych-Kalvariach-CXVI-Zobor.html

Svätý Svorad bol benediktínsky mních, pôsobiaci na území dnešného Slovenska v 11. storočí. Je vnímaný ako prvý slovenský svätec a je patrónom mesta Nitry a nitrianskeho biskupstva.

 

Nad posledným zastavením je Svoradova jaskyňa, ku ktorej sa dostaneme po pár metroch kamenistým chodníkom.

Svoradova jaskyňa je na západnom výbežku nižšieho vrcholca Zobora je dlhá 30 m, priechody medzi jej jednotlivými časťami sú však veľmi úzke.

 

Nad jaskyňou stojí 450 rokov starý železný kríž, pôvodne bol na veži zrúcaného nitrianskeho farského kostola sv. Jakuba. Na terajšom mieste bol postavený v roku 1932.

V areály Liečebného ústavu na Zobore sa nachádza aj ruina Benediktinskeho kláštora. Je  najstarším historicky známym kláštorom na území Slovenska. Tento bol pravdepodobne založený v roku 880, keď vzniklo Nitrianske biskupstvo.

Od Liečebného ústavu je smer ku kláštoru dobre značený, lenže tabuľa upozorňovala že areál je uzavretý, tak možno nabudúce....

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

100 ROKOV OD TRIANONU

Mesto maďarónov a odpadlíkov. Príchod Čechov vyvolal v Košiciach zdesenie (rozhovor)

Košice zaujímali v maďarskej národnej pamäti prominentné miesto.

Progresívne Slovensko má nové vedenie, Trubana vystrieda Bihariová

Bihariová porazila Trubana pomerom 105 ku sto hlasom delegátov.

Píše László Sólymos

Matovičovo gesto Maďarom bolo fiasko

Premiér dostal facku vo forme memoranda od strany SMK.


Už ste čítali?