Klátova Nová Ves - Turisticko-náučný chodník časť 3.

Autor: Irena Simunekova | 8.4.2020 o 22:33 | Karma článku: 6,86 | Prečítané:  247x

Prvá písomná zmienka o obci Klátova Nová Ves je z roku1292, v čase panovania kráľa Ondreja III. Obec patrila Diviackovcom a neskôr ďalším zemepánom.

V druhej polovici 14. storočia patrila zemepánovi Andrejovi Novoveskému, ktorého prezývali Klát, odtiaľ je aj pomenovanie obce Klátova Nová Ves.

 

Sakrálna stavba farský kostol Narodenia Panny Marie stojí na návrší na južnom okraji obce. Je to barokova stavba, ktorá vznikla na mieste starého kamenného kostola v roku 1764.

 

Renesančný kaštieľ.

Tvrdza – malý opevnený kaštieľ sa nachádza vedľa hlavnej cesty. Dvojpodlažná renesančná stavba má nárožné valcovité bašty s kľúčovými strelňami, ktoré v prípade ohrozenia zabezpečovali obranu objektu. Bol postavený v druhej polovici 16. storočia. Po rekonštrukcii sa tu nachádza obradná sieň.

 

Barokový kaštieľ

V parku uprostred obce na ľavom brehu potoka Vyčoma, ktorý preteká obcou, sa nachádza barokový kaštieľ z 18. storočia. Pôvodná stavba bola menšia zrejme ju postavila rodina Husárovcov. Neskorší majiteľ barón Leopold Haupt Stummer  ho prestaval do dnešnej podoby. Neskôr budova slúžila ako škola, od roku 1977 je majetkom Slovenského štatistického úradu. V súčasnosti je však park uzatvorený.

 

K obci Klátova Nová Ves je pričlenená obec Sádok. Nachádza sa tu neskororománsky kostol z polovice 13. storočia, ktorý bol neskôr prestavaný do gotického slohu.

Kostol je zasvätený Narodeniu Panny Marie, Kráľovnej anjelov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.


Už ste čítali?