Po hradoch - 38. Korlátko

Autor: Irena Simunekova | 18.5.2020 o 16:29 | Karma článku: 6,80 | Prečítané:  355x

Korlátka, Korlátko, Cerovský hrad, sú rôzne názvy toho istého hradu, ktorý leží neďaleko obce Cerová, časť Rozbehy, v okrese Senica.

Hrad bol postavený v 11. storočí a mal za úlohu strážiť českú cestu spájajúcu Čechy a Uhorsko. Dátumy vzniku hradu sú v rôznych zdrojoch odlišné, niekde sa uvádza aj dátum polovica 13. storočia. 

Hrad bol majetkom Abovcov, začiatkom 14. storočia bol majetkom Matúša Čáka Trenčianského, neskôr Žigmunda Luxemburského, Ctibora zo Ctiboric, a ďalších.

Medzi posledných vlastníkov hradu patrili rodiny Pongrácovcov a Appóniovcov.

Rokmi hrad strácal svoju funkciu a využíval sa na hospodárske účely. Od roku 1740 je hrad úplne opustený a časom z neho zostali len ruiny.

Na hrad je ľahký prístup, na konci obce sa nachádza cintorín a neďaleko neho parkovisko. Odtiaľto vedie žlté turistické značenie vedúce na hrad. Je to krátka a nenáročná trasa.

Od chaty ktorá je pri ceste odbočíme k okraju lesa po pár metroch sa nachádza lúka s mohutnými dubmi a vidíme aj ruinu hradu.

 

Pred vstupom na hrad sa nachádza informačná tabula, ktorá informuje o jednotlivých etapách záchranných prác na hrade Korlátko. Tieto sa začali realizovať od roku 2004.

Taktiež sa tu nachádza informačný panel s históriou hradu Korlátko.

Vstup a veľká budova dolného hradu.

 

Okrem tejto jednej miestnosti z ostatných zostali len samostatné múry.

V rámci záchranných prác okrem vyčistenia priestorov od náletových drevín, domurovania, riešenia vyhliadky z hradu, sa urobili aj  jednotlivé zábradlia. Prítomné lešenie napovedá, že sa na prácach bude pokračovať.

 

 

Podľa povesti o hrade Korlátko, sa pod hradom nachádza podzemná chodba, ktorá sa končí zasypanou šachtou, v ktorej je ukrytý obrovský poklad. Ten sa však objaví iba v deň svätého Jána alebo na pravé poludnie Bielej soboty.

Že by to boli tieto skalné pukliny pod  hradnou vežou?

 

Pri návrate sa zastavujem na pietnom mieste na okraji lúky, tento stĺp postavili na pamiatku pre svojich kamarátov trampské osady.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Progresívne Slovensko má nové vedenie, Trubana vystrieda Bihariová

Bihariová porazila Trubana pomerom 105 ku sto hlasom delegátov.

Koronavírus na Slovensku: Z 2639 testovaných boli dvaja pozitívni

Nové prípady zachytili v Banskobystrickom kraji mimo karanténnych centier.


Už ste čítali?