Dobrá Voda, okolie a hrad časť 1.

Autor: Irena Simunekova | 28.6.2020 o 22:38 | Karma článku: 3,86 | Prečítané:  377x

Obec Dobrá Voda leží v Dobrovodskej kotline, v severnej časti Malých Karpát, v okrese Trnava. Obec a jeho okolie majú bohatú históriu.

Už v roku 1262 sa v listine kráľa Belu spomína vrch mons Dobravada, názov je zrejme odvodený od množstva prameňov v chotári obce. Dejiny obce sú späté aj s mohutným hradom, ktorý sa vypína nad obcou.

Z obce vedie červené a zelené turistické značenie, s oboma sa môžeme dostať na hrad, alebo si môžeme okruh predlžiť nenáročnou trasou v okolitých lesoch.

V centre obce sa nachádza kostol Narodenia Panny Márie. Je postavený na mieste staršieho gotického kostola. Je jednoloďový,  pozdĺžny, v klasickom slohu dostavaný bol v roku 1819.

Pred kostolom sa nachádza pomník padlým v prvej a v druhej svetovej vojne a tiež kamenná socha na pamiatku Sedembolestnej Márie Šaštínskej  z roku 1748.

 

Vedľa kostola je vytvorená oddychová zóna, na jej začiatku je Dobrovodský pranier z roku 1718. Praniere sa zhotovovali v stredoveku, k nim sa pripútavali previnilé osoby.

Súčasťou oddychovej zóny sú fontánky, lavičky a preliezačky pre deti.

 

Po prehliadke centra obce začínam chodníkom so zeleným turistickým značením, ktoré ma povedie k rekreačnému stredisku Mariáš a odtiaľ k smerovníku Hradište pod Vrátnom, rázcestie.

Z obce asfaltovanou cestou popri miestnom družstve s výhľadmi na polia a lúky sa dostávam k rekreačnej oblasti Mariáš.  Odtiaľto je možnosť skrátiť si cestu na hrad, ale ja pokračujem ďalej.

Prichádzam ku kaplnke Najsvätejšej Trojice pod Mariášom. Je to jednopriestorová, baroková kaplnka z roku 1730. Pred kaplnkou je gaštanová alej, na kmeňoch stromov je umiestnená obrázková krížová cesta.

Pokračujem lesnou cestou a ako snáď všade v našich lesoch, aj tu sa uskutočňuje ťažba.

 

Od smerovníka Hradište pod Vrátnom rázcestie, pokračujem lesným chodníčkom s modrým turistickým značením, aby som sa napojila pri smerovníku Skálie na červenú turistickú značku.

 

Prechádzam Prírodnou rezerváciou Slopy.  Predmetom ochrany sú tu dubovo-hrabové, vápnomilné bukové, bukové kvetnaté a skalné a sutinové spoločenstvá na krasovom reliéfe Dobrovodského krasu. Súčasťou chráneného územia sú aj zrúcaniny hradu Dobrá Voda.

Toto územie naozaj vyzerá bez zásahu, ponúka aj čiastočné výhľady, po chvíli prichádzam k odbočke k hradu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?