Hlohovec - mesto ruží

Autor: Irena Simunekova | 4.7.2020 o 23:11 | Karma článku: 7,14 | Prečítané:  2406x

Hlohovec je okresným mestom v Trnavskom kraji. Názov mesta je odvodený od kríkov hlohu, ktorý hojne rastie na okolí. Hlohovec sa spomína aj ako mesto ruží, v meste je  množstvo záhonov s kvitnúcimi ružami.

Prvé stopy po osídlení okolia pochádzajú už z doby kamennej. Prvá písomná zmienka sa datuje do 12. storočia. Mestu a okoliu vládli Thurzovci, aj Erdődyovci. A práve Erdődyovci, ktorí vlastnili panstvo až do konca druhej svetovej vojny, zanechali v ňom hodnotné pamiatky. Prestavali stredoveký hrad na zámok, vybudovali anglický park.

 

Náučný chodník Zámocký poznávací okruh.

Vstupom do zámockého parku začína poznávací okruh. Neprešla som ho v poradí ako je zakreslené na mapke, ale vybrala som sa vlastnou trasou cez záhradné terasy.

Zámocké skleníky.

V druhej polovici 18 storočia sa v parku vybudoval pansky dom pre záhradníka a správcu skleníkov. Pôvodný veľký skleník sa nezachoval, zachoval sa však menší,  ktorý bol pôvodne na pestovanie ananásov, neskôr na sadenice kvetov a okrasných stromčekov.

 

Schodmi vychádzam na záhradné terasy. Nachádza sa tu aj výsadba ruží, rôznych drevín a tiež fontánka.  

V rohu je altánok,  zrejme kedysi to bola jedna z hranolových veží nachádzajúca sa nad vstupom do hradného areálu. Neviem aká bola jej pôvodná podoba, zrejme  okná neboli zamurované tak ako teraz.

 

Empírové divadlo je ďalšou mojou zastávkou. Je najstaršou divadelnou budovou ktorá sa zachovala dodnes na Slovensku. Postaviť ho dal  Jozef Erdödy v roku 1801. Otvorené bolo v roku 1802 pri príležitosti návštevy cisára Františka II. v Hlohovci. Otvárací koncert pre cisára odohral Ludwig van Beethoven. Dnes sa využíva  na divadelné predstavenia, slávnostné akadémie a koncerty.

 

Hlohovecký zámok.

Je  prestavaný pôvodný stredoveký hrad. Má tvar nepravidelného päťuholníka s troma podlažiami,  Jeho história je spätá s významnými šľachtickými rodmi od Abovcov, Ilokovci až po Thurzovcov, Forgáčovcov a Erdődyovcov, ktorí boli poslednými majiteľmi zámku. Po rekonštrukcii je pod správou Mestského kultúrneho centra.

 

Jazierko, v okolí výsadba platanov.

Pri jazierku dobre padne si posedieť v tieni mohutného platanu.

 

Jedným z najvýznamnejších historických pamiatok Hlohovca je kostol sv. Michala archanjela. Nachádza sa na hlavnom námestí.. Jeho pôvod siaha do druhej polovice 13. až začiatku 14. storočia.

Vedľa kostola stojí kaplnka sv. Anny, jej gotické základy poukazujú na pôvod stavby v 14.-15. storočí.

 

Františkánsky kláštor s priľahlým kostolom je na severnom okraji centra mesta. Časť slúži pôvodnému účelu, časť využíva Vlastivedné múzeum.

 

Určite v Hlohovci a v jeho okolí je omnoho viac zaujímavostí, historických stavieb, či  turistických možností. Prešla som len časť z nich a ako posledné som si nechala vyhliadku nad mestom, Šianec.

Názov je odvodený od vyššie položeného kopca Šianec týčiaceho sa do výšky 297 m n.m.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Odporúčanie novej pandemickej komisie neprežilo ani deň

Návrh ministra Krajčího o povinnej karanténe pre deti neprešiel vládou.

Dobré ráno

Dobré ráno: NAKA spustila akciu Šašovia, obvinila náckov

Ako je možné, že extrémistov dosiaľ polícia neriešila.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Matovič skúša vládnuť

Premiér už nepočúva len zdravotníkov.


Už ste čítali?