Krupina – Mäsiarsky bok – Babiná

Autor: Irena Simunekova | 26.7.2020 o 11:05 | Karma článku: 5,25 | Prečítané:  370x

Z Krupiny vedie zeleno značený turistický chodník k národnej prírodnej rezervácii Mäsiarsky bok. Rezervácia patrí do geomorfologického celku Krupinská planina, ale nachádza sa na hranici so Štiavnickými vrchmi.

Chodník vedie z Krupiny cez autobusovú stanicu, most cez potok Krupinica a odbočuje smerom k areálu kúpaliska.

Neďaleko terénu staveniska sa značenie stráca, odtiaľto je možnosť pokračovať intuitívne, alebo podľa navigácie.  Pre mňa neznámom teréne, som sa riadila navigáciou, udržiavaním sa na zeleno značenom turistickom chodníku. Nebola to dobrá voľba. Predierala som sa húštinou trniek, malinčia, neskôr zas cez elektrické ohradníky.

 Pri jednom domov z miestnych lazov som konečne vyšla na poľnú cestu. Na konci poľnej cesty som objavila zelené značenie s odbočením vpravo.

Cestička medzi poliami, lúkami, už bola značená i keď značenie bolo veľmi riedko.

Prešla som pod železničným mostom, aby som sa zas po chvíli vrátila znovu na pravú stranu železničnej trate.  Značený chodník lemuje železničnú trať, tak dúfam, že tu už nie je šanca zablúdiť.

Chodník vedie takmer nedotknutým lesom, miestami chodník križujú popadané stromy ale dá sa cez ne prejsť bez obtiaži.

Z diaľky som zahliadla železničný viadukt cez potok Krupinica, škoda, že som sa k nemu nedostala bližšie, je to tiež zaujímavá stavba. Odtiaľto ma bude sprevádzať nielen trať ale aj zurčiaci potôčik.

Našla som tu aj exemplár sliziaka karpatského, ktorý svojou krásnou tyrkysovou farbou priťahuje pozornosť.

Prichádzam na územie rezervácie. Sú tu zaujímavé skalné bralá rozsiahle kamenné moria, takmer nedotknutá príroda. Zrejme je to aj málo navštevované miesto.

Odtiaľto pokračujem premostením potoka na neďalekú lúku, kde sa rozhodujem bez značky kadiaľ ísť ďalej, z diaľky vidieť budovu železničnej stanice Babina, kde moja túra končí, tak som išla tým smerom.

Našťastie navigácia ukázala, že tento chodník nie je správny, pri návrate som si všimla most popod železnicu, toto bol môj chodník.

Konečne som dosiahla pre mňa posledný smerovník, chodník pokračuje do obce Babiná ale ja sa vyberám chodníkom hore na hlavnú cestu na autobusovú zastávku.

Po železničnej trati síce premávala osobná doprava, ale na tejto stanici nezastavuje a budovu obývajú tmavší spoluobčania.

Predmetnú trasu, striktne sa držiac turistického značenia z mesta Krupina, nedoporučujem absolvovať. Lepšie je, pripojiť sa z mesta na zelené značenie až po tomto problematickom úseku. Alebo potom navštíviť Mäsiarsky bok z opačnej strany, od železničnej stanice Babina, odtiaľ je to pekná prechádzková trasa.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Hygienici prispôsobujú opatrenia Matovičovi, rozhodovať majú odborne

Ani predseda vlády nemôže hygienikom nariadiť, aké opatrenia majú zaviesť

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako to bolo s Havranom

Na počiatku bolo klamstvo.


Už ste čítali?