Po hradoch - 40. Bzovík

Autor: Irena Simunekova | 26.7.2020 o 22:23 | Karma článku: 4,92 | Prečítané:  1569x

V rôznych publikáciach je spomínaný Bzovík ako bývalý kláštor,  pevnosť, či hrad. Zrejme na každom zadelení  tejto stavebnej pamiatky je niečo pravdy.

Obec Bzovík sa rozprestiera v údolí Krupinskej planiny, v okrese Krupina. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1135 v kráľovskej listine,  spolu so zakladateľom kláštora, županom Lampertom.

Bzovík bol pôvodne benediktínsky kláštor, zasvätený uhorskému kráľovi sv. Štefanovi. Neskôr tu vzniklo premonštrátske prepoštstvo a postupne sa stalo najväčším feudálnym panstvom v Honte.

V 15. storočí sa kláštory stávali častým  terčom útokov nepriateľov, čo vyvolalo potrebu prestavať kláštor na pevnosť. Kláštor Bzovík napadol v roku 1530  Žigmund Balassa oligarcha zo stredného Slovenska. Rehoľníkov vyhnal z kláštora a prestaval ho na protitureckú pevnosť. Časti kláštora mu slúžili na bývanie, zbúral poškodený kostol a južnú vežu s južným kláštorným krídlom. Vystaval opevnenia ktoré mali strielne, vnútorné ochodze a štyri nárožné bašty. Z vnútornej strany boli ubytovania pre vojakov a hospodárske budovy. Okolo celej pevnosti bola vodná priekopa a na vstup slúžil padací most.

Žigmund sa preslávil hlavne majetkovými spormi so šľachtou a tiež svojou krutosťou voči poddaným. Po jeho smrti zdedila pevnosť jeho vdova Barbora, rodená Fánchyová. Rodina Fánchyovcov vlastnila pevnosť až do polovice 17. storočia.

Aj v ďalších rokoch mal kláštor pohnutý osud. V roku 1620 vyhorel, koncom 17. storočia sa vrátil cirkvi a v roku 1678 ho dobyli povstalci Imricha Tököliho.

Od tohto obdobia kláštor spel k zániku, krátke obdobie ho vlastnil rád jezuitov, ostrihomský arcibiskup. Od 19. storočia začal chátrať.

Dielo skazy vykonala aj druhá svetová vojna a tiež obyvateľstvo.

Na obnovu hradu sa v roku 2015 vytvorilo občianske združenie Pod hradom Bzovík. Na ich stránke som sa dočítala,  že ide o skupinu mladých ľudí, ktorí majú v záujme rozvoj obce a jej okolia. Budú sa venovať a venujú sa vytváraniu prostredia pre vidiecky turizmus a agroturizmus. Budú podporovať a organizovať kultúrno-spoločenské a športové podujatia.  

Na obnove hradu sa podieľajú aj nezamestnaný v rámci Národného projektu Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva.

 

 

 

 

 

 

 

Niektoré zásahy na hrade však naznačujú, že hrad nebude mať už svoju pravú historickú podobu.

Ako snáď o každom hrade, aj o hrade Bzovík  koluje povesť. Podľa nej sa noc čo noc po jej múroch prechádza veľmi utrápený a zúfalý prízrak dcéry urodzeného pána Balassu. Mnísi, ktorých vyhnal z kláštora jej otec, ju uniesli, zúrivo sa na nej vyvŕšili a v utrpení ju nevinnú pripravili o život. Ona však chúďa ani po smrti nenašla pokoj a tak sa každú noc tmolí po múroch a srdcervúco stoná a narieka.

 

Ako sa dostaneme na hrad? Z hlavnej cesty popri kostole sa odbočí smerom na Uňatín, asi po 400 metroch odbočíme na poľnú, štrkom vysypanú cestu, ktorá vedie k parkovisku pod hradom.

Výlet na hrad Bzovík je vhodný aj pre rodiny s menšími deťmi, samozrejme treba dbať na ich bezpečnosť. Na internete sú síce uvedené otváracie hodiny, ale hrad bol otvorený volne.

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Hygienici spresnili podmienky pre terasy v reštauráciách

Potrebujeme zmenu prístupu, vyzvala prezidentka politikov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám hovorí Matovič? Máme sa obávať?

Premiér dnes sľúbil zmenu komunikácie.


Už ste čítali?