Po hradoch - 40. Bzovík

Autor: Irena Simunekova | 26.7.2020 o 22:23 | Karma článku: 5,17 | Prečítané:  1664x

V rôznych publikáciach je spomínaný Bzovík ako bývalý kláštor,  pevnosť, či hrad. Zrejme na každom zadelení  tejto stavebnej pamiatky je niečo pravdy.

Obec Bzovík sa rozprestiera v údolí Krupinskej planiny, v okrese Krupina. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1135 v kráľovskej listine,  spolu so zakladateľom kláštora, županom Lampertom.

Bzovík bol pôvodne benediktínsky kláštor, zasvätený uhorskému kráľovi sv. Štefanovi. Neskôr tu vzniklo premonštrátske prepoštstvo a postupne sa stalo najväčším feudálnym panstvom v Honte.

V 15. storočí sa kláštory stávali častým  terčom útokov nepriateľov, čo vyvolalo potrebu prestavať kláštor na pevnosť. Kláštor Bzovík napadol v roku 1530  Žigmund Balassa oligarcha zo stredného Slovenska. Rehoľníkov vyhnal z kláštora a prestaval ho na protitureckú pevnosť. Časti kláštora mu slúžili na bývanie, zbúral poškodený kostol a južnú vežu s južným kláštorným krídlom. Vystaval opevnenia ktoré mali strielne, vnútorné ochodze a štyri nárožné bašty. Z vnútornej strany boli ubytovania pre vojakov a hospodárske budovy. Okolo celej pevnosti bola vodná priekopa a na vstup slúžil padací most.

Žigmund sa preslávil hlavne majetkovými spormi so šľachtou a tiež svojou krutosťou voči poddaným. Po jeho smrti zdedila pevnosť jeho vdova Barbora, rodená Fánchyová. Rodina Fánchyovcov vlastnila pevnosť až do polovice 17. storočia.

Aj v ďalších rokoch mal kláštor pohnutý osud. V roku 1620 vyhorel, koncom 17. storočia sa vrátil cirkvi a v roku 1678 ho dobyli povstalci Imricha Tököliho.

Od tohto obdobia kláštor spel k zániku, krátke obdobie ho vlastnil rád jezuitov, ostrihomský arcibiskup. Od 19. storočia začal chátrať.

Dielo skazy vykonala aj druhá svetová vojna a tiež obyvateľstvo.

Na obnovu hradu sa v roku 2015 vytvorilo občianske združenie Pod hradom Bzovík. Na ich stránke som sa dočítala,  že ide o skupinu mladých ľudí, ktorí majú v záujme rozvoj obce a jej okolia. Budú sa venovať a venujú sa vytváraniu prostredia pre vidiecky turizmus a agroturizmus. Budú podporovať a organizovať kultúrno-spoločenské a športové podujatia.  

Na obnove hradu sa podieľajú aj nezamestnaný v rámci Národného projektu Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva.

 

 

 

 

 

 

 

Niektoré zásahy na hrade však naznačujú, že hrad nebude mať už svoju pravú historickú podobu.

Ako snáď o každom hrade, aj o hrade Bzovík  koluje povesť. Podľa nej sa noc čo noc po jej múroch prechádza veľmi utrápený a zúfalý prízrak dcéry urodzeného pána Balassu. Mnísi, ktorých vyhnal z kláštora jej otec, ju uniesli, zúrivo sa na nej vyvŕšili a v utrpení ju nevinnú pripravili o život. Ona však chúďa ani po smrti nenašla pokoj a tak sa každú noc tmolí po múroch a srdcervúco stoná a narieka.

 

Ako sa dostaneme na hrad? Z hlavnej cesty popri kostole sa odbočí smerom na Uňatín, asi po 400 metroch odbočíme na poľnú, štrkom vysypanú cestu, ktorá vedie k parkovisku pod hradom.

Výlet na hrad Bzovík je vhodný aj pre rodiny s menšími deťmi, samozrejme treba dbať na ich bezpečnosť. Na internete sú síce uvedené otváracie hodiny, ale hrad bol otvorený volne.

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.


Už ste čítali?