Nitrianske Rudno - Rokoš, časť 1.

Autor: Irena Simunekova | 30.8.2020 o 22:03 | Karma článku: 6,73 | Prečítané:  2215x

Na upätí Nitrických vrchov, v pohorí Strážovskych vrchov , leží obec Nitrianske Rudno. Obec je známa hlavne vodnou nádržou, ktorá slúži nielen pre tepelnú elektráreň a chemický závod v Novákoch, ale aj na rekreačné účely.

V okolí Nitrianskeho Rudna je viac turistických trás. Z obce žlto značená turistická trasa vedie cez Biele skaly na Košútovú skalu, a červeno značeným chodníkom môžeme pokračovať ďalej na Rokoš,  v Nitrických vrchoch.  Práve vrchol Rokoša bol mojim cieľom.  

Začínam žlto značeným turistickým chodníkom v obci Nitrianske Rudno. Chodník vedie od hlavnej cesty smerom k Prednému Rokošu. Je skoré ráno a na lúke vedľa cesty sa pasie osamelá krava.

 

Pred areálom družstva ma značenie navádza vpravo, ku krosovému areálu. Keby sa tam trénovalo, tak by som musela celý obchádzať, ale ešte je skoré ráno, tak je opustený.

 

Odtiaľto už vedie chodník  prudko hore na chrbát pohoria.

Trasou je množstvo rôznych skalných útvarov, miestami sú obmedzené výhľady.

Fotografiam počasie nepraje, fotografujem do protisvetla a ešte k tomu je dusný, teplý deň. Ale nevadí mi to, aspoň si pri každej fotografii môžem na chvíľu postáť. To stúpanie mi dáva zabrať, premýšľam nad svojou kondíciou, zrejme sa s ňou budem musieť vážne zaoberať. Čas ma síce nesúri, do večera je ho dosť, moje fuňenie určite  odplaší zver navôkol. Iného nie, lebo celou mojou trasou na Rokoš som nikoho nestretla.

Skaly, skaly, skaly, každý útvar je iný, vymýšľam prirovnania, na čo sa táto podobá? Aspoň si menej uvedomujem stúpanie chodníka.

Odpájam sa od žltého značenia, ktoré pokračuje do Omastinej, pokračujem červeným značením. Smerovník tu nie je žiaden, len na strome je napísané smerovanie žltej značky.

Konečne je tu vrchol Košútovej skaly, jej najvyšší bod a výhľady, či skôr nevýhľady, ale počasie sa nedá nalinkovať

Od skaly ma čaká ešte prevýšenie necelých 200 metrov, ale keď som vystúpala už vyše 500 výškových metrov tak to už nebude také zlé. Len keby tak dusno nebolo... Mám pocit že sa mi potí aj fotoaparát.

Hurááá, konečne vrchol

Rokoš je druhým najvyšším vrchom Nitrických vrchov, leží v najjužnejšej časti Strážovských vrchov,  má nadmorskú výšku 1010 metrov. Jeho vrchol je zarastený a nie sú z neho výhľady. 

Celý vrch Rokoša,  Košútove skaly a Srnie s rozlohou územia 460 ha sú Národnou prírodnou rezerváciou s 5. stupňom ochrany.

Pod vrcholom na okraji lúky sa nachádza pamätník rodákom z neďalekého Uhrovca Ľudovítovi Štúrovi a Alexandrovi Dubčekovi.

 

Už sa teším na klesanie do sedla Rokoš, odkiaľ budem pokračovať náučným chodníkom Fraňa Madvu smerom do Nitrianskeho Rudna, ale o tom nabudúce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Hygienici spresnili podmienky pre terasy v reštauráciách

Potrebujeme zmenu prístupu, vyzvala prezidentka politikov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám hovorí Matovič? Máme sa obávať?

Premiér dnes sľúbil zmenu komunikácie.


Už ste čítali?