Náučný chodník Manínska tiesňava - časť 1.

Autor: Irena Simunekova | 17.9.2020 o 14:44 | Karma článku: 4,84 | Prečítané:  843x

Náučný chodník Manínska tiesňava, v Súľovských vrchoch, sa začína  za Považskou Bystricou, časť Považská Teplá, od autokampingu.  

Trasa vedie cez Manínsku tiesňavu, Záskalie, Kostoleckú tiesňavu , Kostolec, Bosmany, Pod Veľkým Manínom a späť do Manínskej tiesňavy.

Je dobre značená, smerom do Manínskej tiesňavy je súbežná s červeným turistickým značením

Autokemp je otvorený, parkovisko prázdne, je  ideálnym miesto na začiatok túry.

Až po obec Kostolec vedie chodník vlastne asfaltovanou miestnou komunikáciou, dolinou, ktorou preteká Manínsky potok, ktorý svojim pôsobením za mnoho rokov rozdelil Manínske bradlo na dve časti, Veľký a Malý Manín  tak vznikla táto jedinečná tiesňava.

Trasou sú umiestnené informačné tabule o Manínskej tiesňave, faune a flóre okolia, geológii a geomorfológii tejto časti Strážovských vrchov.

Dolina sa zužuje, po oboch stranách sú mohutné skalné steny.

Ešte pred prechodom najužšej časti tiesňavy sa nachádza drevený mostík cez potok a prichádzam na Rozprávkovú lúčku. Pamätné tabule upevnené na skalách sú však tvrdou realitou, nie rozprávkou. Je to spomienkové miesto na horolezcov a turistov ktorí zahynuli v týchto horách.

Tu som sa tak zamyslela bola to nešťastná náhoda, či precenenie svojich síl?  Ja radšej svoje sily podceňujem,  riskujem len do určitej miery, ale tiež stať sa môže hocičo. Krásne ale smutné miesto.

Z tejto lúčky doprava vedie vyšľapaný chodník medzi skaly na vyhliadky a k jaskyni Pod Černokňažníkom.

 

Táto oblasť Gotických skál slúži aj horolezcom. Slnko nesmelo presvecuje cez rannú hmlu a cez končiare skalného masívu.

Prichádzam k prírodnej pamiatke, k puklinovej jaskyni Pod Černokňažníkom. Jaskyňa má dĺžku 24 metrov, Má dva otvory, jeden je ale vo výške 7 metrov. 

Z vyhliadkovej skaly sú zahmlené výhľady do Považskej strany a tiež do Manínskej tiesňavy. Tiesňava je taká úzka, že ledva ňou prejde autobus, mala som šťastie, akurát tadiaľ prechádzal miestny spoj.

Zostúpením do doliny prechádzam ďalej náučným chodníkom cez tiesňavu, do obce Záskalie.

Trasa sa dá skrátiť práve z tejto obce, pokračovať zeleným a neskôr žltým turistickým značením späť do kempu, ale... ešte ma čaká Kostelecká tiesňava, Bosmany,  bola by škoda túto oblasť vynechať, tak pokračujem asfaltovanou cestou ďalej ,smerom do Kostoleckej tiesňavy. Ale o tom v ďalšej časti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Hygienici spresnili podmienky pre terasy v reštauráciách

Potrebujeme zmenu prístupu, vyzvala prezidentka politikov.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Opatrne s tou demisiou

Matovič zasa siahol po atómovom kufríku.


Už ste čítali?