Lednica

Autor: Irena Simunekova | 19.9.2020 o 21:17 | Karma článku: 5,25 | Prečítané:  1475x

Obec Lednica leží v okrese Púchov, v údolí Bielych Karpát.  Je to bývalé kráľovské mestečko, prvé zmienky o obci sú z roku 1259. Aj keď v obci dominuje zrúcanina hradu na skalnom brale, sú tu aj ďalšie historické pamiatky.  

Jednou z nich je socha sv. Floriána, z 18. storočia, ktorá je postavená na námestíčku v strede obce. Socha bola postavená po veľkom požiari v roku ktorý vypukol 30.4.1714. Pri tejto udalosti zhorela takmer celá dedina. Práve tento zničujúci požiar pripomína predmetná socha. Sv. Florián je patrónom hasičov, každý rok sa v obci koná svätá omša so sprievodom za všetkých hasičov.

 

Zaujímavá je aj história lednického kostola.  Prvý murovaný lednický kostol bol postavený spolu s hradom v 12. storočí. Pri obliehaní hradu cisárskymi vojskami v roku 1623 bol úplne zničený. O dva roky neskôr sa postavil skromný, drevený kostol zasvätený sv. Mikulášovi.

V čase rekatolizácie v rokoch  1728-1730 sa začalo uvažovať o výstavbe dôstojnejšieho, väčšieho kostola. S jeho výstavbou sa začalo v roku 1732, dokončený bol v roku 1735  zasvätený je sv. Jánovi Nepomuckému.

 

V roku 1465 dal uhorský kráľ Matej Korvín povýšiť Lednicu na kráľovské mesto a dal mu erb, pannu s dvoma vencami, podľa tradície zvanú Katarínka.  A práve tento erb je vyobrazený pri vstupe do kostola.

V kostole sú tri pôvodné oltáre a jeden z najstarších organov.

Pod hradom sa nachádza amfiteáter a starý sad. To je miesto každoročných dožinkových slávností, ktoré obohacujú kultúrny a spoločenský život v obci.

Okolie obce  je zaujímavé aj z turistického hľadiska, určite sa ešte na tieto miesta vrátim. Aj keď nie na Lednické bradlo,  ktoré leží v prírodnej rezervácii so 4. stupňom ochrany a vstup na skaly a pohyb na skalnom hrebeni je zakázaný. Škoda, ale navôkol sú aj iné možnosti a zákazy sa majú rešpektovať.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Hygienici spresnili podmienky pre terasy v reštauráciách

Potrebujeme zmenu prístupu, vyzvala prezidentka politikov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám hovorí Matovič? Máme sa obávať?

Premiér dnes sľúbil zmenu komunikácie.


Už ste čítali?