Po hradoch - 43. Košeca

Autor: Irena Simunekova | 20.9.2020 o 10:27 | Karma článku: 4,39 | Prečítané:  587x

Košecké Podhradie, v okrese Ilava, má tri časti, Malé a Veľké Košecké Podhradie a časť Kopec. Medzi Malým a Veľkým Košeckým Podhradím sa nachádza vrch Zámok, na ktorom v minulosti stál hrad.

Podľa povesti hrad založil rytier Smaragdus, vodca rádu templárskych rytierov. Prvá písomná zmienka o hrade sa datuje z roku 1272 keď bol jeho majiteľom Demeter de Nechte. Neskôr sa stal hrad kráľovským majetkom. V roku 1404 ho získal darom Stibor zo Stiboríc po vymretí rodu sa v 15. storočí stal majetkom rodiny Lieskovských, nazývaná tiež Kasai, čiže Košecký.

Keď sa rodina Košeckých otvorene pridala k husitom,  tak im kráľ Matej Korvín odňal v roku 1462 Košecký hrad aj s panstvom.

Ďalším vlastníkom hradu a panstva sa stal Blažej Maďar, neskôr sa viedli boje o hrad kde sa striedali majitelia,  v týchto nepokojných časoch boli majiteľmi Petrõczy,  Ilešházi.

V čase tureckých vpádov hrad Košeca chránil prechod cez priesmyk pri Zliechove.

Osud hradu sa napĺňal keď ho palatín  Pavol Eszterházy 16. novembra1670 so svojim vojskom obsadil. V priebehu roka cisárske vojsko hrad úplne zdemolovalo. Hrad podmínovali a vyhodili do povetria.

Ako sa dostaneme na hrad?  Z Malého Košeckého Podhradia, od konečnej autobusovej zastávky na hrad nás dovedie zelené turistické značenie, ktoré pokračuje do Veľkého Košeckého Podhradia.

Hradný kopec už vidno zo zastávky autobusu. Z diaľky sa mi zdalo, že na skale stojí kríž, až doma som zistila, že na mieste voľakedajšieho hradu len rozťahoval ruky turista.

Z konečnej autobusu vedie chodník smerom dolu popri cintoríne.

Z obce, už do kopca, pokračujem úzkym chodníkom so zábradlím, po pravej strane je ďalšia zvonica, dva kamene naznačujú, teda okrem turistického značenia, smer k hradu.

 

Vychádzam nad obec, pohľady späť.

Ďalej chodník pokračuje starým sadom, až na lúčku, kde je sedenie a ohnisko.

Odtiaľto je to už len chodník lesom hore na skalu.

Značený, krátky, lesný chodník nás dovedie k "hradu". Je to ešte vôbec hrad? Nech som skúšala fotografovať z ktorejkoľvek strany, múrik, teda jeho pozostatok, nemal snáď ani meter. Cisárske vojsko a  čas vykonali dokonalé dielo.

Možno sa opeká na ohnisku z hradných kameňov.

Ešte som na okolí natrafila na určité náznaky voľakedajšieho hradu, ale celkom istá nie som v tom.

 

Aj keď ten hrad je taký už "nehrad", z hradnej skaly sú krásne výhľady na končiare Strážovských vrchov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.


Už ste čítali?