Po hradoch - 43. Košeca

Autor: Irena Simunekova | 20.9.2020 o 10:27 | Karma článku: 4,43 | Prečítané:  561x

Košecké Podhradie, v okrese Ilava, má tri časti, Malé a Veľké Košecké Podhradie a časť Kopec. Medzi Malým a Veľkým Košeckým Podhradím sa nachádza vrch Zámok, na ktorom v minulosti stál hrad.

Podľa povesti hrad založil rytier Smaragdus, vodca rádu templárskych rytierov. Prvá písomná zmienka o hrade sa datuje z roku 1272 keď bol jeho majiteľom Demeter de Nechte. Neskôr sa stal hrad kráľovským majetkom. V roku 1404 ho získal darom Stibor zo Stiboríc po vymretí rodu sa v 15. storočí stal majetkom rodiny Lieskovských, nazývaná tiež Kasai, čiže Košecký.

Keď sa rodina Košeckých otvorene pridala k husitom,  tak im kráľ Matej Korvín odňal v roku 1462 Košecký hrad aj s panstvom.

Ďalším vlastníkom hradu a panstva sa stal Blažej Maďar, neskôr sa viedli boje o hrad kde sa striedali majitelia,  v týchto nepokojných časoch boli majiteľmi Petrõczy,  Ilešházi.

V čase tureckých vpádov hrad Košeca chránil prechod cez priesmyk pri Zliechove.

Osud hradu sa napĺňal keď ho palatín  Pavol Eszterházy 16. novembra1670 so svojim vojskom obsadil. V priebehu roka cisárske vojsko hrad úplne zdemolovalo. Hrad podmínovali a vyhodili do povetria.

Ako sa dostaneme na hrad?  Z Malého Košeckého Podhradia, od konečnej autobusovej zastávky na hrad nás dovedie zelené turistické značenie, ktoré pokračuje do Veľkého Košeckého Podhradia.

Hradný kopec už vidno zo zastávky autobusu. Z diaľky sa mi zdalo, že na skale stojí kríž, až doma som zistila, že na mieste voľakedajšieho hradu len rozťahoval ruky turista.

Z konečnej autobusu vedie chodník smerom dolu popri cintoríne.

Z obce, už do kopca, pokračujem úzkym chodníkom so zábradlím, po pravej strane je ďalšia zvonica, dva kamene naznačujú, teda okrem turistického značenia, smer k hradu.

 

Vychádzam nad obec, pohľady späť.

Ďalej chodník pokračuje starým sadom, až na lúčku, kde je sedenie a ohnisko.

Odtiaľto je to už len chodník lesom hore na skalu.

Značený, krátky, lesný chodník nás dovedie k "hradu". Je to ešte vôbec hrad? Nech som skúšala fotografovať z ktorejkoľvek strany, múrik, teda jeho pozostatok, nemal snáď ani meter. Cisárske vojsko a  čas vykonali dokonalé dielo.

Možno sa opeká na ohnisku z hradných kameňov.

Ešte som na okolí natrafila na určité náznaky voľakedajšieho hradu, ale celkom istá nie som v tom.

 

Aj keď ten hrad je taký už "nehrad", z hradnej skaly sú krásne výhľady na končiare Strážovských vrchov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?