Skalné sanktuárium Božieho milosrdenstva na hore Butkov

Autor: Irena Simunekova | 20.9.2020 o 17:12 | (upravené 20.9.2020 o 18:12) Karma článku: 5,69 | Prečítané:  1842x

Mnohokrát so prechádzala trasou okolo obce Ladce, v okrese Ilava. Nad obcou sa nachádza kopec Butkov . Z tohto kopca je už značná časť ukrojená, je tu ťažba vápenca pre neďalekú cementáreň.

V roku 2013 bol na tejto hore postavený monumentálny kríž spolu so skalou, v ktorej je ukotvený, meria 12 metrov.

Neskôr sa vybudovala  krížová cesta, kaplnka, upravilo sa prostredie  a tiež je tu socha Panny Márie v nadživotnej veľkosti.

Nechcem popisovať to, čo už popísané bolo, aj tu na blogu. Pán Lisinovič v rámci putovania po slovenských Kalváriach popísal aj horu Butkov v nasledujúcom blogu:

https://lisinovic.blog.sme.sk/c/456815/putovanie-po-slovenskych-kalvariach-198-ladce-hora-butkov.html

Všetky informácie, fotografie, program ktorý sa na Budkove uskutočnil, alebo sa plánuje je popísané na webovej stránke :

https://www.krizbutkov.sk/

K týmto podrobným informáciám, ktoré boli zverejnené, pridávam len pár svojich postrehov a fotografií.

Ku kríži na hore Butkov sa dostaneme žltým turistickým značením, ktoré vedie vedľa miestnych cementární.  Okrem turistického značenia je trasou značené aj smer ku krížu Budkov.

Za obcou na križovatke sa nachádza pamätník svätej Barbory,  patrónky baníkov, kamenárov, stavebných robotníkov, kováčov...a pomocnicou v núdzi.

 Lesnou asfaltovanou cestou sa dostaneme až na parkovisko pri chate Muflonka.  Ak sme motorizovaný podstatne si cestu skrátime. Od parkoviska hore ku krížu je to cca 1,5 kilometra. V prvej polovici chodníka je strmšie, ale zvládnuteľné stúpanie. Celá trasa je vybavená lavičkami, toaletami, odpadovými košmi. Vidieť to aj na okolí, nenachádza sa tu neporiadok.

Trasa Krížovej cesty a jednotlivé zastavenia

 

Zvonica Jána Pavla

Areál skalného sanktuária.

Kaplnka Božieho milosrdenstva

Kríž umiestnený do skaly. V srdci kríža sú umiestnené vzácne relikvie dreva Svätého kríža.V otvore do skaly  je umiestnený kamienok, ktorý sa uvoľnil pri poslednej renovácii otvoru, v ktorom stál na Golgote Kristov kríž.

Výhľady do údolia Považia.

 

Aký som mala z celého dojem? Je to krásne, určite stálo nemálo finančných prostriedkov ako aj síl aby vzniklo takéto dielo. Nie som veriaca v tom pravom slova zmysle, ale zaujímajú ma sakrálne pamiatky. Podľa môjho názoru, ak je niečo medzi nebom a zemou ten hore nás nebude posudzovať podľa odmodlených modlitieb, podľa času stráveného v kostole, podľa veľkosti milodarov. Ak je dobrý a spravodlivý, tak nás bude hodnotiť podľa našich skutkov. Veď on sám bol skromný a chudobný, nebažil za majetkom a svetskými vecami.

Tento odkaz by sme si mali zobrať k srdcu.

Áno Butkov, je pekné miesto, ale keby som si mala vybrať miesto na také pokojné rozjímanie, určite by som si vybrala inú kalváriu, jednoduchú, skromnú, Solku

https://simunekova.blog.sme.sk/c/534078/jar-na-solke.html

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?