Bacúch - prameň a tajch

Autor: Irena Simunekova | 11.10.2020 o 17:49 | Karma článku: 5,39 | Prečítané:  1361x

Nad obcou Bacúch, ktorá je najstaršou obcou na Horehroní,  v okrese Brezno, sa nachádza minerálny prameň B. Němcovej a zaniknutý tajch.  

Minerálny prameň sa nachádza asi kilometer na sever od obce, v Bacúšskej doline. K prameňu sa dostaneme po modrom turistickom značení. Dolinou preteká Bacúšsky potok, ktorý je pravostranným prítokom Hrona, na tomto potoku bol v minulosti postavený  tajch.

Popri chodníku sa nachádza aj ďalší prameň a blízo neho je horáreň.

 

Za horárňou vyviera minerálny prameň Boženy Němcovej. Prameň objavil banský radca Bergráth Herder v roku 1813. Táto stredne mineralizovaná prírodná minerálna voda je tvrdá, slabokyslá, zemitej chuti,  s vyšším obsahom železa, ale chutila celkom dobre.

V minulosti tu boli vybudované aj malé kúpele, teda sa voda využívala nielen na pitný režim, ale aj na kúpanie sa.  Pri prameni je postavený altánok.

Prameň bol premenovaný podľa tejto českej spisovateľky pri príležitosti 100. výročia jej narodenia. Božena Němcová chodila do tejto doliny a prespávala práve v  drevenej hájovni neďaleko prameňa.

Svoje zážitky z tohto prostredia popísala  v diele Chyže pod horami.

 

Keď budeme pokračovať od prameňa ďalej, po chodníku, dostaneme sa k zaniknutému tajchu.

Bacúšsky tajch slúžil na zvýšenie prietoku pri spúšťaní dreva. Lesy na okolí poskytovali množstvo dreva pre rozvoj lesného hospodárstva. K manipulácii a k preprave dreva z terénu bolo však potrebné väčšie množstvo vody. Z tohto dôvodu sa v roku 1896 vybudoval tajch. Po jeho spustení sa stal Bacúch najväčším centrom pltníctva na Horehroní.

Našla som jeden nápis na múre tajchu, zrejme ide o Róberta Wünscha ktorý vlastnil továreň v Banskej Bystrici na cementový tovar, predpokladám, že bol staviteľom tohto diela.

Bacúšský potok pod hrádzou tajchu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?