Chamkova stodola, Šumiac

Autor: Irena Simunekova | 11.10.2020 o 20:17 | Karma článku: 7,22 | Prečítané:  2298x

V okrese Brezno, medzi osadou Červená Skala a Šumiac, sa nachádza asi najfotogenickejšia drevenica na Horehroní, Chamkova stodola.

Aj keď všade sa uvádza, že je to stodola, v skutočnosti je to vyše 150 ročná drevenička.

Nachádza sa pri hlavnej ceste a v jej pozadí je Kráľova hoľa. Mne počasie neprialo, ale aj tak som pár záberov z tejto dreveničky urobila.

Stavbu sa pokúša zachrániť pár nadšencov so súhlasom majiteľov. Dúfam a verím, že táto stavba bude ešte dlho krášliť Horehronie.

Interiér stodoly.

 

Obec Šumiac, v minulosti patrila Muránskemu panstvu. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1573. Pôvodný obyvatelia obce boli rusíni.

Keď sa povie Šumiac, väčšinou si ju spájame s Kráľovou hoľou. Z obce vedie modro značený turistický chodník na jej vrchol.

Mojim cieľom však nebol tento prírodný symbol Slovenska, ale  kalvária nad obcou.

Ako sa k nej dostaneme? Môžeme ísť modro značeným turistickým chodníkom, ktorý vedie z obce na Kráľovú hoľu, alebo zájsť na koniec obce a pokračovať zvážnicou. Táto trasa sa mi zdá atraktívnejšia, lebo sú z nej vyhliadky na obec.

 Pred vstupom na zvážnicu je informačná tabuľa náučného chodníka na Kráľovu hoľu a tiež o tom, že vstupujeme na územie Národného parku Nízke Tatry.

Kalvária je jednoduchá, krásne vsadená do lona prírody. Nie sú tu kaplnky, ani kostol. Zastavenia sú kamenné pomníčky s textom. Kalváriu spravuje gréckokatolícka cirkev, nápisy na objektoch sú v cirkevnej slovančine, gréčtine a v iných jazykoch.

Na vrchole sa nachádza  „Otvorený chrám Sedembolestnej Panny Márie“ tvorený kamennými základmi a veľkým dreveným krížom.

 

Z lavičky na kalvárii je pekný výhľad.

V obci sú rôzne stavby ale mňa očarili dreveničky.

 

Na námestí v obci sa nachádza klasicistická kaplnka z roku 1823.

Gréckokatolícky kostol Nanebovstúpenia Pána má tiež zaujímavú históriu. Pôvodný chrám bol drevený, ktorý zhorel. Postavil sa v roku 1775-6 murovaný kostol. Vtedy mal tri cibuľovité veže. O tieto veže prišiel počas požiaru na prelome 19. a 20. stor. Bulharský cár Ferdinand Coburg bol hlavným sponzorom opráv chrámu po požiari.

Čo dodať na záver? Horehronie  má množstvo atraktívnych zákutí, každý si tu nájde to svoje, určite sa ešte do tejto oblasti vrátim.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.


Už ste čítali?