Horná Roveň - Kalvária

Autor: Irena Simunekova | 14.10.2020 o 22:51 | Karma článku: 7,12 | Prečítané:  334x

Horná Roveň je miestna časť Štiavnických Baní, v okrese Banská Štiavnica. Nachádza sa tu zaujímavá, stará kalvária, ktorá bola postavená v roku 1754.

Na niektorých starých mapách a kresbách banských diel sú zakreslené na tomto mieste kríže, dokonca aj označené ako kalvária. Najstaršia takáto mapa je z roku 1730, čo by znamenalo, že táto kalvária je ešte staršia ako známa Banskoštiavnická Kalvária. Iné zdroje zas uvádzajú rok výstavby až 1754.

Nie je to tradičná kalvária s kaplnkami. Je tu šesť kamenných stél s pašiovými motívmi, siedme zastavenie  tvorí trojica drevených krížov s kamennými sochami. Sedem zastavení korešponduje s motívmi bolestného ruženca. Stély sú osadené do kopca za sebou, Siedme zastavenie je na vrchole kopca.

Po stranách kalvárie rastú mohutné lipy, kopec kalvárie bol pôvodne nezalesnený, ale aj teraz sú z neho pekné výhľady.

Celý komplex bol v minulosti dosť zanedbaný, niektorým stélam už hrozilo spadnutie. Teraz som videla že sú spevnené a podopreté. Škoda, že jednotlivé kamenné reliefy sú už väčšinou nečitateľné aj pašiove motívy sú nejasné. Aj napriek tomu je to pekné prostredie  uprostred štiavnických hôr.

 

 

Spevnené stély.

 

Ukrižovanie tvoria tri kríže, na nich sú plechové figúry v strede  Ježiša, pod krížom je figúra Márie Magdalény. Po stranách kríže s lotrami.

Medzi krížmi sú kamenné plastiky Márie a sv. Jozefa v životnej veľkosti. Kamenosochárske práce nesú rukopis Dionýza Stanetiho, alebo jeho dielne.

Staneti vytvoril aj sochy v kostoloch a kaplnkách Banskoštiavnickej Kalvárie, jeho dielom je aj Trojičný stĺp v Banskej Štiavnici a v Kremnici.

Výhľady z kalvárskeho vršku.

Zaujímavé  objekty v Hornej Rovni sú tiež kostol sv. Jána Krstiteľa a stará požiarna zbrojnica.

 

 

Návštevu Hornej Rovne si môžeme spestriť neďalekým tajchom Klinger, ktorý je obľúbeným výletným miestom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?