Rozhľadňa Zbojská

Autor: Irena Simunekova | 15.10.2020 o 15:25 | Karma článku: 4,86 | Prečítané:  1129x

V Sedle Zbojská, ktoré sa nachádza na trase medzi Breznom a Tisovcom je postavená 13 metrov vysoká rozhľadňa.

Rozhľadňa je postavená na mieste  pastierskej koliby na vrchu Remetisko, v nadmorskej výške 763 metrov.

Sedlo Zbojská s rozhľadňou predstavuje vstupnú bránu na Muráňsku planinu a Gemer-Malohont.

K rozhľadni od parkoviska pri hlavnej ceste je asi 10 minút chôdze , vedie k nej vyšliapaný chodník a nedá sa zablúdiť, lebo stále ju vidíme pred sebou.

 

Na vrcholnú plošinu vedie 47 schodov. Rozhľadňa je  v poľovníckom štýle, na jednotlivých medziposchodiach sa nachádzajú vypchaté zvieratá a tiež informačné panely o faune, flóre Muránskej planiny a zo života a zvykov obyvateľstva v tejto oblasti.

Pri vstupe sú vypreparované lesné zvieratá, vedela som o nich, ale aj tak som pri vstupe urobila krok vzad, ten diviak bol ako živý. Nachádzajú sa tu aj pamätné kroniky ktoré stráži drevený pustovník.

 

Druhé poschodie je venované ovčiarstvu, chová sa tu plemeno valaška. Valaška patrí medzi „capové ovce“, to som netušila, že ovca môže byť aj capová.

Tretie poschodie je venované zbojníctu. Zrejme z tejto činnosti pochádza aj názov sedla, Zbojská.

Legendárnym zbojníkom v tejto oblasti bol Jakub Surovec. Jakub a jeho zbojnícka družina pôsobili na Horehroní, v Poľsku, na Orave a neskôr v Novohradskej a Zvolenskej stolici. Lapili ho zraneného v roku 1740 v Lopušného krčme / oblasť Pohronskej Polhory/ a bol odsúdený na smrť lámaním na kolese. Rozsudok bol vykonaný na šibeničnom vrchu.

Po strmých schodoch sa dostaneme na vyhliadku kde visí zvon Hronca.

Výhľady z rozhľadne.

 

Neďaleko rozhľadne mala stáť socha zbojníka Jakuba Surovca, už nestojí, zrejme bol zbojník unavený, tak si ľahol.

 

Celá lúka v okolí bola nádherne rozkvitnutá jesienkami, ktoré sú znakom jesene a neďaleko sa pásli kravy, nádherná prírodná scenéria.

 

Je možnosť aj iných aktivít v okolí. Zo Sedla Zbojská vedie náučný chodník Jakuba Surovca s dĺžkou cca 5 kilometrov, vedú tu aj turistické chodníky.  A komu stačí len sa prejsť k rozhľadni, tak rovnaká dĺžka trasy vedie aj na opačnú stranu cesty, na salaš Zbojská. Okrem iného robia tu výborné bryndzové halušky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?