Návraty - Hrad Revište

Autor: Irena Simunekova | 25.10.2020 o 18:39 | Karma článku: 4,69 | Prečítané:  462x

Zrúcanina hradu Revište sa nachádza v katastrálnom území Žarnovice,  nad mestskou časťou, Revištské Podzámčie. Hrad sa nachádza na strmom výbežku Čierneho vrchu, ktorý sa týči nad riekou Hron.

Hrad bol postavený okolo roku 1331,  v tomto roku je aj prvá písomná zmienka o hrade. Pravdepodobne  v rovnakom období ako Šášovsky hrad, oba hrady mali strážiť priechod do banských miest a obchodné cesty medzi Pohroním, Kremnicou a Turcom .

Hrad som popísala v blogu dva krát a to v roku 2012

https://simunekova.blog.sme.sk/c/375650/po-hradoch-12-reviste.html

a v roku 2019

https://simunekova.blog.sme.sk/c/506163/hrad-reviste.html

Tak zas po roku to bude taký môj malý kontrolný deň, čo sa v priebehu roka zmenilo? Od roku 2012 vidieť markantné rozdiely, ale  zmeny je vidieť aj po roku od mojej poslednej návštevy.

Cesta k hradu sa nezmenila,  mostík cez potok je už dvojprúdový, bývalí majitelia hradu nepribudli a Združenie na záchranu hradu Revište naďalej zachraňuje túto malebnú zrúcaninu.

Lešenie z hranolovej veže je odstránené. Jednotlivé objekty hradu, ich úloha, je popísaná na informačných tabuliach, čo naozaj je dobrou pomôckou a dáva predstavu o živote na hrade.

Prácu šetrí mohutný dopravník umiestnený v predhradí.

 

 Schodami sa dostaneme do valcovej bašty. Odtiaľto sú výhľady na meandre Hrona, ale tiež na stavenisko na obytných priestoroch hradu.

Výhľady z bašty.

Výhľady smerom na horný hrad.

Horný hrad.

Obytná veža a výhľady z obytnej veže.

Z veže je hrad ako na dlani.

Hradnou bránou odchádzam z hradu a verím, že hrad prežije pre nasledovné generácie, pokiaľ existujú ľudia, ktorí na úkor svojho voľného času priložia ruku k dielu, tak tu bude stáť dlhé roky.

Horné nádvorie hradu je v pondelok až piatok uzatvorené z dôvodu rekonštrukčných prác, celý hrad je otvorený v sobotu a v nedeľu. Okrem zážitkovej prehliadky hradu sa tu organizujú aj rôzne kultúrne a športové podujatia.

Na hrad sa dostaneme z Revištského Podzámčia alebo z parkoviska neďaleko hradu. Je to krátky výlet, ktorý sa dá skĺbiť s inými aktivitami na okolí .

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Poslanec OĽaNO Šudík: Som za odchod Matoviča, ak pôjde aj Sulík a ďalší

Poslanec Tomáš Šudík hovorí, že v klube OĽaNO sú dvaja až traja poslanci, ktorí vyslovujú kritiku.

Komentár Zuzany Kepplovej

Náš vzťah s Petrom

Premiér nás jedným statusom teleportoval do čias franských špehov a byzantských bratov.

V slovenskej koaličnej kríze sa po Putinovi objavuje už aj Orbán

Korčok rieši Sputnik V aj dvojaké občianstvo.


Už ste čítali?