Inovec

Autor: Irena Simunekova | 27.11.2020 o 22:07 | (upravené 28.11.2020 o 19:56) Karma článku: 6,74 | Prečítané:  562x

Najvyšším vrchom Považského Inovca je Inovec s výškou 1041,6 m.n.m.  Hovorí sa, že všetky cesty vedú do Ríma, ale veľa z nich vedie práve na Inovec.

Na vrchol naozaj vedie  viac turistických trás. Z obce Dubodiel je to modro značená turistická trasa. Z Trenčianskeho Jastrabia začíname žlto značenou trasou.  Z Mníchovej Lehoty si môžeme vybrať medzi červeno značenou trasou a medzi zeleno značenou trasou. Z obce Selec je to zeleno značená turistická trasa.

Kto sa rozhodne  len pre kratší výstup na vrchol, tak sa môže vyviesť až k Inoveckej chate a odtiaľ pokračovať červeno značeným turistickým chodníkom.

V minulosti som prešla všetky trasy smerom na vrchol, zostala mi len jedna nepoznaná a to bol výstup zo Selca. Nastal čas, si aj túto možnosť vyskúšať. Turistické trasy v Považskom Inovci nie sú náročné, samozrejme to vyše 700 metrové prevýšenie treba odšľapať.

Obec Selec je stredne veľká obec v južnej časti okresu Trenčín. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1439, vtedy už bol Selec vyspelou poddanskou osadou. Obcou preteká Selecký potok, cez ktorý vedie most  a práve odtiaľto vedie zelené turistické značenie do Sedla pod Inovcom, odtiaľto vedie červené značenie na vrchol.

Chodník vedie zrejme korytom občasného potoka, čo nemusí byť príjemné v daždivom počasí, našťastie je to len krátky úsek, po ňom sa pokračuje lúkou, popri rade ovocných stromov.

Lesný chodník vedie pomedzi vysokánske buky, ktoré sú už úplne bez listov. Občas natrafím aj na zvláštne, zaujímavo tvarované stromy.

Čím som vo vyššej nadmorskej výške tak sú konáriky viac zdobené mrazom aj hmla hustne. Trasou sa nachádza aj Selecké kamenné more, pre množstvo napadaného lístia nie sú tie kamene výrazné.

Tabuľa upozorňuje že sme na území Prírodnej rezervácie s 5. stupňom ochrany.

Vrchol Inovca. Na odlesnenej plošine sa nachádza kríž, je tu síce ohnisko ale... 5. stupeň ochrany, zrejme by sa oheň nemal zakladať.

Prístrešok s ďalším krížom,  rangerom, ktorý zahynuli počas služby. V prístrešku je umiestnená tiež spomienková tabulka na horolezca Vladimíra Švancára.

 

A to najlepšie na záver, Helena. Takto sa nazýva meteorologicko-telekomunikačná veža na Inovci, Helena, je vysoká 22 metrov, využíva sa aj ako rozhľadňa pre turistov.

Mal by tu byť kruhový výhľad, ale určite nie v tomto počasí.

Výhľady, či nevýhľady?

Keby som mala zhodnotiť, ktorá trasa je najkrajšia na vrchol, nevedela by som dať jednoznačnú odpoveď. Každá jedna ktorá sem vedie je pekná, približne rovnako náročná, ale s menšími deťmi by som určite zvolila výstup len od Inoveckej chaty.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Prišli akísi ľudia a dostali všetko

Konzervatívna skupinka vie, čo chce, a rada si to vypýta.


Už ste čítali?