Deravé skaly - Kamenná brána

Autor: Irena Simunekova | 3.3.2021 o 16:08 | Karma článku: 5,78 | Prečítané:  399x

Brána nemusí byť len drevená či železná,  sú aj kamenné brány,  práve táto Kamenná brána bola mojim cieľom na ďalšej potulke v našom okrese.

Kamenná brána sa nachádzajú v pohorí Tríbeč, v katastri obce Brodzany, okres Partizánske.

Natrafila som na tento prírodný úkaz náhodou, ale je lepšie raz vidieť ako stokrát čítať. Dobre, možno to nie je stokrát, je to dosť neopozeraná lokalita, nevedie sem označený turistický chodník, tak nie je veľmi ani známa.

 

Vychádzam z obce Brodzany modrým turistickým značením ktoré ma povedie až do sedla Plešovica. Ráno je ešte námraza, ale deň by mal byť slnečný. Prechádzam popri lúke, neskôr cez Brodziansky potok a ďalej lesnou cestou.

Predpoveď počasia naozaj nesklamala, pokiaľ som prišla do Sedla Plešovica bol už slnkom zaliaty deň.

 

Pri mohutnom dube je vytvorené sedenie spolu s ohniskom, dobré miesto na rannú kávu. Odtiaľto naznačuje smer ku Kamennej bráne smerovka a taktiež farebne označené kamene popri chodníku.

Miestami sú tu aj zeleno biele značky, ich význam neviem, nie sú to turistické a ani značenie náučného chodníka, možno je to len miestna iniciatíva ale v každom prípade pomôžu v orientácii.

Celá trasa je dobre označená, aj tak som tesne pred Kamennou bránou mierne blúdila, očakávala som, že bránu budem vidieť, ale ona  nebola v mojom zornom poli. K tej bráne treba zísť, nakoľko je pod úrovňou terénu. Našťastie je tam vybudované reťazové istenie čo uľahčilo zostup k bráne.

Tento pomerne zriedkavý geologický útvar, Deravé skaly, alebo Kamenná brána, ležia v pohorí Tríbeč, v CHKO Ponitrie v nadmorskej výške 468 metrov.

Kamenna brána a okolie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum: Vládna kríza Matovičovi uškodila, Smer predbehol OĽaNO

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

DNES PÍŠE JAROSLAV RUMPLI

Až také svine predsa nie sme. Alebo áno?

Pozrite si dokument o oceánoch. Ľudstvo je to posledné, čo sa môže na niečo sťažovať.


Už ste čítali?