Lov na nutrie.

Autor: Irena Simunekova | 7.3.2021 o 21:02 | Karma článku: 6,09 | Prečítané:  441x

Nie taký naozajstný, je to len lov fotoaparátom.Neďaleko obce Skačany, okres Partizánske, sa nachádza na Trstinovom potoku malý rybník, kde žije kolónia nutrie riečnej (Myocastor coypus).  

Nutriu riečnu nazývajú aj bobrom bahenným. Od bobra ho odlišuje dlhý a tenký chvost. Charakteristickým znakom sú jeho oranžové až červené hryzáky. Na Slovensku je to  invazívny druh, jeho domovom je južná Amerika. Žije v kolóniach a prebýva vo vyhĺbených norách na brehu, kŕmi sa najmä rastlinou potravou, ktorú si pridržiava prednými labkami.

Jej chov sa v Európe sa rozšíril v minulosti pre záujem o jej kožušinu, postupne sa dopyt po nej znížil a tým aj zanikol domáci chov týchto zvierat.

K rybníku sa dostaneme krátkou prechádzkou od kostola ďalej po hlavnej ceste k miestnej škole, kde odbočíme vpravo na cyklotrasu. Popri cyklotrase je malá kaplnka, po ľavej strane sa nachádza rybník.

Pri rybníku je vybudované sedenie. Hneď ako vás nutrie zaregistrujú už sú aj na brehu. Sú naučené na kŕmenie a ľudí sa neboja.

Aj ja som im priniesla nakrájanú mrkvu a jablká, veď potrebujú aj vitamíny, ale mrkva im chutila viac, keď ju schrumali a to dlho ani netrvalo, potom už boli aj tie jablká dobré. Kvôli potrave sa občas aj poklbčili.

Za odmenu sa nechali aj fotografovať, horšie to bolo, keď sa krmivo spotrebovalo a oni sa ho aj hlasito domáhali.

 

Hoci prichádzam potichu, už ma zaregistrovali a plávajú oproti

Prichádzali ako trestná výprava, ešte že ich nebolo viac, zrejme by som pred nimi ušla.

 

 

 

Hrozivo oranžové hryzáky.

Pokiaľ bola potrava, boli celkom milé, nedali sa rušiť fotoaparátom.

Chceli by ste kožušinu z takéhoto milého zvieratka? Ja nie...

Rybníček je vhodným miestom na výlet aj pre rodiny s malými deťmi, avšak treba dávať pozor a radšej sa vyhnúť kŕmeniu z ruky. V rybníku je zákaz rybolovu a ďalšie obmedzenia, o ktorých nás informuje tabuľa. Ale hlavne nemali by sme za sebou zanechávať žiadne odpadky, aby toto miesto zostalo také pekné a čisté aké bolo dnes.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum: Vládna kríza Matovičovi uškodila, Smer predbehol OĽaNO

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Píše Ivan Štefanec

Kto dokáže zastaviť Matoviča?

Ak chce niekto viac vakcín, ide do Bruselu a nie do Moskvy.


Už ste čítali?