Prechádzka obcou Skačany

Autor: Irena Simunekova | 8.3.2021 o 18:02 | Karma článku: 6,85 | Prečítané:  2327x

Obec Skačany sa nachádza v okrese Partizánske, v Hornonitrianskej kotline, na južnom okraji Strážovských vrchov Cez obec preteká riečka Nitrica.

V tejto neveľkej obci sa nachádzajú zaujímavé historické pamiatky.

Keď vchádzame do obce pred mostom cez riečku Nitrica sa nachádza Hasičská zbrojnica spolu so soškou patróna hasičov sv. Floriánom. Na opačnej strane je socha sv. Jána Nepomuckého.

 

 

Dominantou obce je kostol Všetkých svätých ktorý sa nachádza v centre obce. Kostol bol postavený v rokoch 1804-1812. Oltár je z 19. storočia.

 

Za kostolom sa nachádza udržiavaný park s Trojičným stlpom s figurálnou sochárskou výzdobou z roku 1886. Tento stĺp dali postaviť manželia Ján a Anna Beňačkovi. Stĺp Najsvätejšej trojice je Národnou kultúrnou pamiatkou.

 

Ďalšou mojou zastávkou je  jedna z najstarších zachovaných pamiatok a to kaplnka sv. Barbory z roku 1731 postavená v barokovom slohu. Pôvodný kostol bol na vyvýšenom mieste a ďaleko, tak táto kaplnka slúžila ako baptistérium, vybavovali sa tu krsty.

Neďaleko od kaplnky je miestny cintorín a nad ním na kopci stál prvý kostol v obci, kostol sv. Juraja. Bol postavený v 13. storočí, príčina jeho zániku nie je známa. V tejto oblasti sa vykonal dôkladný archeologický výskum.

Smer k pozostatkom kostolíka sv. Juraja

 

Výhľady do okolia.

V obci, v centre ako aj pri kaplnke sv. Barbory sú umiestnené informačné tabule o histórii a pamiatkach v obci ako aj o známych rodákoch.

Kde som začínala, tak aj končím v tejto obci sa mi naozaj páčilo, obec ako aj jej okolie má čo ponúknuť pre návštevníka.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum: Vládna kríza Matovičovi uškodila, Smer predbehol OĽaNO

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

DNES PÍŠE JAROSLAV RUMPLI

Až také svine predsa nie sme. Alebo áno?

Pozrite si dokument o oceánoch. Ľudstvo je to posledné, čo sa môže na niečo sťažovať.


Už ste čítali?