Veľké Uherce - čriepky z histórie

Autor: Irena Šimuneková | 20.4.2021 o 12:12 | (upravené 20.4.2021 o 18:13) Karma článku: 7,43 | Prečítané:  387x

Na mojich túlačkách po okolí ma zaujal upravený pomníček ktorý stojí pri okraji cesty z obce Veľké Uherce smerom na Kolačno. Už som sa chcela viac krát na tomto mieste zastaviť a obzrieť si to tam, teraz to vyšlo.

Pamätník Sussane Thonet je postavený na mieste,  kde 20. mája 1920 zahynula táto mladá žena pádom z koňa, keď ju povláčil po okolitých poliac a lúkach.

Sussane bola pravnučkou Michaela Thoneta, zakladateľa  slávnej továrne na ohýbaný nábytok. Sussane zahynula ako 20-ročná, o nej sa traduje, že mala súcit s jednoduchými, chudobnými ľuďmi. Jej láskou bol syn šustera Valenta Spáča z Oslian,  čomu však rodina nepriala.

Thonetovci sa zaslúžili o rozvoj tejto obce, ako aj celého regiónu, keď  tu postavili po Koryčanoch a Bystřici pod Hostýnem, svoju tretiu fabriku na výrobu ohýbaného nábytku. Výroba tu bola spustená v roku 1867.

Vyrábali sa tu hlavne stoličky, kreslá, pohovky, stolčeky. Rodina sa zaslúžila aj o celkové zveľadenie obce , vybudovaním nových ciest, mostov, povzniesla obec aj kultúrne keď podporila vznik hasičskej kapely, divadelného súboru a vyvíjala mnoho ďalších aktivít.

Ich sídlom bol kaštieľ ktorý odkúpili od grófa Keglievicha v roku 1865.

Pôvodne  renesančný kaštieľ dal postaviť v roku 1622  Michal Bossanyi, v 18. storočí bol prestavaný do barokoveho slohu. Do neogotickej podoby ho začal prestavovať  gróf Keglievich a prestavbu dokončili Thonetovci.

1. svetová vojna ako aj hospodárska kríza zasiahla aj túto rodinu a preto sa spojili s hlavným konkurentom, firmou Kohn a Mundus, ktorá mala podobné ťažkosti.  Fúziou v roku 1922 vzniká veľký koncern Thonet-Mundus, zakrátko sa končí výroba vo fabrike vo Veľkých Uherciach.

Fabrika ktorá  fungovala do roku 1923  za svojej éry vyrobila 1,8 milióna  slávnych thonetových stoličiek, ktoré sa vyvážali do celého sveta.

Rodine Thonetovcov sa v roku 1945 – 1948 skonfiškoval majetok, nakoľko boli nemeckej národnosti.

Neskôr po konfiškácii tu bola zriadená v kaštieli škola, objekt s priľahlým parkom na čas patril aj prezidentskej kancelárii.

Dnes patrí kaštieľ potomkovi pôvodných majiteľov Flaviovi Thonetovi. Kaštieľ ani park nie sú dostupné pre verejnosť, určité úpravy sa tu uskutočnili, ale ani v kaštieli ani na okolí už som dávno nepostrehla žiadny pohyb.

 

Oproti kaštieľu sa nachádza kostol sv. Michala Archanjela a cintorín. Malý zvon na kostole dala odliať matka Sussane, Caroline Thonet na pamiatku svojej dcéry.

Na cintoríne sú aj hroby rodiny. Na rozdiel od pamätníka Sussane, hroby sú dosť v ošumelom stave. Ale aspoň o hroby, ich vyčistenie, by sa mohlo postarať príbuzenstvo, nie je to investícia, len je potrebný čas.

Miesta posledného odpočinku Sussane a rodinných príslušníkov Thonetovcov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pracujú s násilnými deťmi: Násilné deti sú neraz samy obeťami

Ak sa staráme o obeť, musíme sa starať aj o páchateľa.


Už ste čítali?