Záruby

Autor: Irena Šimuneková | 5.5.2021 o 21:52 | Karma článku: 7,34 | Prečítané:  375x

Najvyšším vrcholom Malých Karpát sú Záruby s nadmorskou výškou  768 metrov. Je viac možností výstupu na vrchol, ale najviac je frekventovaná trasa zo Smoleníc.

Trasu zo Smoleníc som si zvolila aj ja. Od parkoviska pri miestnom kostole uličkou prechádzam modrým turistickým značením  k známemu Smolenickému zámku.

 

Hoci som bola v Smoleniciach viac krát, ešte sa mi nepodarilo absolvovať prehliadku, buď to bolo mimo sezóny a cez leto sa mi stala taká nehoda cestou z parku na prehliadku som kdesi vytratila rúško. Smola ale tento krát mám iný plán, Záruby. Tak aspoň pohľad na zámok.

Chodníkom sa dostávam k zámockému parku, upútalo ma tu sedenie vytvorené zo spíleného stromu a tiež vyrezávané srdce, dobrý nápad ako využiť pozostatok po výrube.

Lesná cesta ma dovedie až k smerovníku Klauža a pokračovať budem žltým značením až k Havranej skale. Listy stromov a tiež tráva je ešte jarno zelená, stúpanie je mierne.

Žlto značený chodník je už viac kamenistý tráva ustupuje medvediemu cesnaku. Onedlho je na dohľad Havrania skala s nadmorskou výškou 554 metrov. Prešla som si tento skalnatý hrebeň, pod ňou lány medvedieho cesnaku, v okolí kvitne  chochlačka, výhľady síce nie sú podľa mojich predstáv, ale takto to počasie zariadilo.

Havrania skala.

 

Výhľady z Havranej skaly.

Odtiaľto pokračujem už červeným turistickým značením cesnakovým lesom na vrchol Havranica. Z tohto bodu nie sú vyhliadky  len havran tu sedí a pokiaľ ho neodveje vietor tak aj bude.

Jediné mierne klesanie je z Havranice smerom na Záruby aby sa zas stúpalo na vrchol. Sú tu rôzne povykrúcané a hrčkavé stromy a naskytol sa aj jeden obmedzený výhľad na vrtule veterných elektrární v Cérovej.

 

Prichádzam na hranicu Národnej prírodnej rezervácie Záruby, vyhlásenej v roku 1984 na rozlohe 299,99 ha ktorá zahŕňa rovnomenný vrch, ktorý je najvyšší v Malých Karpatoch.

Cestou na vrchol skalnatým hrebeňom.

Vrchol je zarastený, nachádza sa tu smerovník i drevený kríž, ale už je dosť v biednom stave, vietor sa pohráva s jeho zlomenou časťou.

Záruby sú obľúbeným turistickým cieľom, ráno som išla trasou sama, ale cestou späť už stretávam viac turistov.

Okolie Smoleníc je poprepletané značenými chodníkmi a taktiež je tu aj náučný chodník, každý si môže vybrať podľa možností a kondície, trasy nie sú exponované, určite sa ešte do tejto oblasti vrátim a možno sa mi podarí konečne si pozrieť aj interiér Smolenického zámku.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?