Trebichava – Kňaží stôl – Bradlo

Autor: Irena Šimuneková | 19.6.2021 o 12:14 | Karma článku: 4,27 | Prečítané:  246x

Od slov k činom som nikdy nemala ďaleko, tak som si vyhliadla zas inú trasu na Bradlo, teraz cez Kňaží stôl, na ktorom som minule nebola.

Trebichava je malá dedinka  v okrese Bánovce nad Bebravou, tiež jedna z tých z ktorých cesty ďalej nevedú. Leží v tkz Slatinskej brázde, obkolesená Strážovskými vrchmi, cez obec preteká potôčik.

Ale aj z tejto dedinky vedie cesta ďalej, len sa musíme pustiť po nej pešo. Vedie tu zelené turistické značenie do Trebichovskeho sedla, pod Kňaží stôl.

Na konci obce sa nachádza danielia obora, ktoré som vyrušila zvončekmi, tak odkiaľ prišli tadiaľ aj odchádzali.

Chodník z obce vedie okrajom lúky, je príjemne pod mrakom.

Neskôr vchádzam do miešaného lesa, v ktorom prevládajú ihličnaté stromy. Chodník je príjemný, s miernym stúpaním až do Trebichovského sedla.

V Trebichovskom sedle je označený prístupový chodník na Kňaží stôl. Tu je už chodník stúpajúci,  ale to je normálne, do nadmorskej výšky 637 metrov treba vyšľapať.  Na vrchole je prvý obmedzený výhľad ale pokračuje sa chodníkom cez vrchol, ako keby naspäť do dediny a tam je už výhľad otvorený.

Územie Kňaží stôl, je Národná prírodná rezervácia od roku 1988,  na rozlohe 88 ha. Predmetom ochrany sú ukážky prirodzených bučín, xerotermných dúbrav, stepných a lesostepných spoločenstiev Strážovských vrchov s chránenými a ohrozenými druhmi rastlín (aj z čeľade vstavačovitých) a živočíchov.

Z vyhliadky sa vraciam do sedla a pokračujem modrým turistickým značením na Bradlo.

Zaujímavé je že prechádzam krajom viacerých Národných prírodných rezervácií a to Udrina,  Ľutovský Drieňovec, aby som prišla do prírodnej rezervácie Bradlo.

Z turistickej značky na vrchol je pre mňa už známy chodníček, posedela som si na vyhliadke s lavičkou, mráčiky ustúpili a  vraciam sa späť rovnakou trasou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA IVANA MIKLOŠA

Tolerancia k antivaxerom je zlyhaním štátu (píše Ivan Mikloš)

Aj bez odporcov očkovania by sme dosiahli kolektívnu imunitu. Keby politici chceli.

Minúta po minúte: Matovič dostal prvú dávku vakcíny Sputnik

Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 534 obetí.

Osmelené

Bihariová v plavkách pohoršuje iba sexistov (komentár)

Odhalené političky platia vyššiu daň ako muži.


Už ste čítali?