Okolie Banskej Štiavnice 3.

Autor: Irena Šimuneková | 20.6.2021 o 15:18 | Karma článku: 6,40 | Prečítané:  533x

V horúci letný deň dobre padne posedenie pri vode v tieni stromov. Keď som už takto blízo, bolo by na škodu nepozrieť si najbližšie tajchy.  

Veľký a Malý vodárenský tajch a tajch Červená studňa patrili medzi centrálne tajchy, ktoré ležia priamo nad stredom mesta.Malá a Veľká vodárenská patria medzi najstaršie tajchy v tejto oblasti prvá písomná zmienka o nich je už v roku 1500.

Slúžili hlavne ako zásobáreň pitnej vody a tiež na poháňanie na vodočerpacích  a ťažných strojov pre baníctvo.

 

Veľká vodárenská

Sa nachádza Nachádza sa vo výške v nadmorskej výške 704 metrov, poniže Malej vodárenskej. Má tyrkysovo modrú vodu. Na tajchu boli dve havárie, keď sa hrádza pretrhla a to v roku  1633, vtedy si vyžiadala havária 5 ľudských životov a v roku 1725. Od roku 1752 Veľká vodárenská slúžila ako zdroj pitnej vody a požiarnej vody.

Veľký Vodárenský tajch je  v súčasnosti využívaný na rekreačné účely.

 

Malá vodárenská

Tajch Malá Vodárenská sa nachádza nad Tajchom Veľká Vodárenská vo výške 733 mnm. Bol postavený v prvej polovici 16. storočia.  Slúžil ako pomocný zdroj vody pre tajch Veľká vodárenská. Voda do tohto tajchu  sa čerpala z vlastného povodia ako aj z prameňa sv.Jána

 

Tajch Červená studňa

 Je druhým najvyššie položeným tajchom. Nachádza sa v sedle medzi vrchom Paradajs a Šobovom. Bol postavený v roku 1759 a spolu s oboma vodárenskymi tajchmi tvorí sústavu v doline od Radničného námestia, cez Trojičné popri najstarších stavbách v Banskej Štiavnici.

Svoje meno dostal na základe skutočnej udalosti,  keď v roku 1683 predstavitelia Jezuitov utekali pred evanjelickými vojskami Imricha Tö̦̦köliho. Pri tajchu jezuitov chytili a pátra Jána Katunského mučili a sťali. Krv jezuitov vraj sfarbila vodu tajchu do červena.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA IVANA MIKLOŠA

Tolerancia k antivaxerom je zlyhaním štátu (píše Ivan Mikloš)

Aj bez odporcov očkovania by sme dosiahli kolektívnu imunitu. Keby politici chceli.

Minúta po minúte: Matovič dostal prvú dávku vakcíny Sputnik

Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 534 obetí.

Osmelené

Bihariová v plavkách pohoršuje iba sexistov (komentár)

Odhalené političky platia vyššiu daň ako muži.


Už ste čítali?