Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Večernými ulicami mesta (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Škoda -

- fotky neostré, pohnuté, rozmazané :-(
 

presne

tak pán Droppa. Skúste bez statívu večer nafotiť krajšie, ostrejšie. Mne sa páčia práve preto že sú aké sú. Vám nie? To nevadí.
 

Stačí málo:

- vhodne zvoliť ISO,
- pevne postaviť fotoaparát na niečo stabilné (zábradlie, múr-ik...) a držať ho, alebo oprieť fotoaparát o niečo pevné a stabilné (napríklad stĺp osvetlenia a pod.).
Možností je veľa.
Za vyše 40 rokov som ani raz nepoužil statív - a to som fotografoval aj v mizerných svetelných podmienkach, napr. v herniach, v krčmách, v hmle alebo v daždi, po súmraku a pod.
 

nastavenie

bolo dobré ľudí veľa, a nebol k dispozícii múrik. Nie som profesional a ani sa na neho nehrám, vy ste k tomu bližšie, to nie je myslené ako urážka. Občas schválne hýbem fotoaparátom a vychádzajú z toho dosť zaujímavé abstraktné výtvory. Dokonca niektorí fotografi pridávajú šum na svoje fotografie. Nielen v dokonalosti je krása.
 

 

Fotografie majú peknú atmosféru, posledné štyri sú umelecké.
 

len tak

jednoducho, ďakujem za hodnotenie :)
 

Nuž - mýlite sa,...

...nie som profesionálny fotograf - fotografiou som sa nikdy neživil ani sa neživím.
Kedysi som začal fotiť na otcovom fotoaparáte Praktica, na kinofilm, potom som si (ešte pred rokom 1990) kúpil vlastnú Prakticu na kinofilm a pred nejakými desiatimi, maximálne pätnástimi rokmi som od priateľa a kolegu dostal Canon, v takej základnej, najjednoduchšej výbave, len so základným objektívom. Nemám žiadne teleobjektívy ani iné špeciálne objektívy. Všetko fotím z ruky, ako som písal, ten Canon má maximálne ISO 1 400 - čo je naozaj málo. Preto veľmi často využívam pri fotografovaní protisvetlo alebo svetlo z ostrého bočného uhla. Jednoducho - snažím sa dostať do objektívu čo najviac svetla, ktoré je ale prirodzené - nikdy som nefotil ani nefotím s bleskom.
Krásnych, pekných, farebných, dokonale ostrých, aj umeleckých a pod. fotografií je dnes na internete veľa. Často si prezriem zopár fotiek v galérii ProLaika na ich webe - občas odtiaľ nejakú fotku použijem aj do môjho článku na blogu.
O umenie - aj fotografické - som sa zaujímal od detstva. "Učil som sa" od Maestra Martina Martinčeka - z jeho kníh, neskôr od neho osobne, lebo sme sa dlhé roky poznali a navštevoval som ho. Čo sa týka reportážnej fotografie - veľa som sa naučil od Andreja Bána, aj od Tomki Němca, obdivujem fotografie Ladislava Sitenského a pod.
Obrovskou školou pre mňa bol týždenník .týždeň, kde som k svojim reportážam musel dodať aj fotografie. Fotoeditori časopisu - Róbert Csere a Vladimíra Pčolová - mali a majú enormne vysoké nároky na fotky (aj preto .týždeň veľakrát celosvetovo uspel, zvíťazil v kategóriách "fotoeditorstvo"). Nikdy sa ma nikto z nich nepýtal, aký mám fotoaparát a pod. - zaujímalo ich len to, aby boli fotky dobré - nie dobré, ale vynikajúce. Tak som sa učil "za pochodu" a napokon som bol veľmi hrdý na seba, keď boli moje fotky v .týždni na celé dve strany časopisu, alebo keď som mal k trojstranovej reportáži vybratých 6 polstranových fotiek. A keď mi Tomki Němec alebo Andrej Bán otvorene povedali, že tá alebo hentá fotka od mňa sa im veľmi páči - presnejšie, že je vynikajúca, bolo to pre mňa cťou, poctou, ktorá mi stále ostáva.
Mal som zopár samostatných aj kolektívnych výstav fotiek, aj v Poľsku - ale len párkrát sa mi stalo, že niekto si moje fotky kúpil - veď ktože by si kupoval fotky z rómskej osady, všakže :-) Veľa z nich som porozdával, ako darčeky, alebo len tak, pre radosť. A tak sa teším aj z toho, že sú moje fotky nielen rôzne po Slovensku, po Česku, po Poľsku, ale aj vo Francúzsku.
Myslím si, že "čaro a kumšt" fotografovania nie je vo fototechnike, v počítačových fotoprogramoch - ja na žiadne upravovanie fotiek ani nemám čas :-) - ale hlavne a v podstate iba vo videní, teda "v očiach fotografa, fotografky."
 

je

to chvályhodné že ste sa tak vypracovali, nie každý sme taký dokonalý vo všetkom ako vy. Ako vás čítam tak vynikáte v každej oblasti. Ale viete ako to je koľko ľudí toľko chutí. Mne sa páči iné a vám niečo iné.
Dokážete však tolerovať aj iný názor ako svoj vlastný? Máte právo vyjadriť svoj názor na čokoľvek tak aj tu, nepáči sa vám? Je to v poriadku.
Inému sa páči? To je tiež v poriadku. Kto sa mýli? Ani jeden, každý má svoj uhol pohľadu. Pán Droppa trošku empatie by vám nezaškodilo.
V hodnoteniach vašich príspevkov idete do červených čísiel, úprimne, nikdy som vám ani jedno mínus nedávala, ja si príspevok prečítam, buď reagujem naň, alebo nereagujem. Sú príspevky ktoré potešia, ktoré poučia, alebo s ktorými si ten druhý len rypne. Nie som konfliktný typ, radšej ich obchádzam.
Zamysleli ste sa niekedy nad tým prečo to tak je?
Pekný deň vám prajem.
 

Nuž - mýlite sa,...

...nie som dokonalý vo všetkom, dokonca si myslím, že nie som dokonalý v ničom - už len preto, lebo nikto nie je dokonalý vo všetkom.
Je toho veľmi veľa, čo vôbec, absolútne neviem, neovládam. Napr. programovanie, opraviť pokazený motor v aute, neviem presne pomenovať všetky stromy a rastliny, vôbec neviem po nemecky, nepoznám všetky slovenské hrady, kaštiele, kalvárie - dokonca ani názvy všetkých tatranských štítov neovládam, atď.
Nepotrebujem sa chváliť ani vychvaľovať - len som si "dovolil" tak obyčajne, zvoľna Vám napísať, ako som začal fotografovať a kto a čo ma v tom formovalo, ovplyvňovalo. Možno som to písal s istou nádejou, že si z toho zoberiete nejaký námet - že, napríklad, budete študovať fotografie Maestra Martinčeka v jeho knihách - mimochodom, tiež to bol "len amatér," vyštudoval právo.
Nemám dojem, že niekomu upieram nejaký jeho názor, ani Vám. Opäť - len som si "dovolil" napísať svoj názor.
O mojej empatii neviete nič - nepoznáte ma, vôbec, ako sa vraví: "nechodíte v mojich topánkach."
Čo sa týka mínuskovania mojich diskusných príspevkov - nuž, na tom mi vôbec nezáleží. Spomínam si ako mi doslova celkom do mínusu vymínuskovali príspevok, v ktorom som nenapísal nič - len som prejavil radosť, že Petra Vlhová vyhrala nejaké preteky, a zablahoželal som jej.
Záverom - hlboko sa Vám ospravedlňujem, že som sa pristavil pri tomto Vašom článku a že som napísal, čo som napísal - v skratke, že tentoraz Vám fotky v článku akosi nevyšli. Ešte raz, ospravedlňujem sa.
A na moje táraniny a "pseudorady" neberte ohľad.
Aj Vám želám pekné dni - využívajte hlavne hĺbku ostrosti: všeličo pri tom zbadáte, objavíte.
 

???

rady vždy uvítam, nuž já vždy naštudujem niečo iné, podľa mojich záujmov. Nechodím výhradne za účelom, aby som niečo nafotila, tiež skúšam rôzne spôsoby nastavenia, občas niečo si o tom prečítam ale určite p. Martinček to je Pán fotograf.
 
Hodnoť

 

Irenka, výborne si svojimi zábermi vystihla atmosféru včerajšieho večera. Vďaka za sprostredkovanie zaujímavého zážitku. Je to vydarená akcia. Organizátori si dávajú záležať z roka na rok viac a viac. A pôjdeš aj do Košíc o týždeň?
 

ešte

neviem :) asi nie, ale bolo celkom fajn aj keď zatiahnuté a dosť ľudí navôkol.
 

 

Skús Košice. Dám Ti typ na blog. Tentoraz nie turistický. Na MMM v Košiciach pobeží Tvoj krajan Miro Kriško z Prievidze s číslom 1028 . V roku 1980 zabehol svoj prvý Košický maratón, odvtedy nevynechal ani jeden ročník a tento rok pobeží svoj 40 MMM . Celkove má odbehnutých 1016 maratónov.
 

do

prčíc ty máš teda Lulla prehľad :) a já že najväčší športový fanúšik je Matilda s Mikim :)
A ty takto na tajnasa máš prehľad? Alebo tie tvoje nabehané km sa tiež rátajú už do maratónu?
Inak raz by som si chcela Košice prezrieť ale určite nie keď bude maratón a veľa ľudí. Foto bežiacich budem mať rozmazané ja potrebujem stabilné teda budovy, kostoly atĎ :)
Ale tých vytrvalcov obdivujem
 
Hodnoť

 

Na to, ake bolo v ten den pocasie, su to velmi pekne zabery a musim jednoznacne suhlasit s mirsou, tie posledne zabery su vynimocne. Nie som velky odbornik na fotografovanie, ale mne sa tvoje zabery z nocnej Bratislavy pacia.
Lulla, tak to som prekvapena aj ja, o MMM v Kosiciach som sa dozvedela len teraz, prostrednictvom tohoto blogu, vidite dievcata, mam aj ja svoje medzery...
 

Ďakujem

Matilda robila som čo sa dalo no... nebolo idealne a ani foto nie sú idealne :)
 


Najčítanejšie


 1. Július Kovács: Kto bráni zatknutiu Fica a propaguje Smer? Že by Kollár? 25 758
 2. Július Kovács: Potkan Fico velí, hopta Žiga, Bláha vyskoč ! 5 121
 3. Miroslav Babič: Ako to bolo s nákupom rúšok pre Bratislavu cez Team Vallo? 5 039
 4. Michal Šimečka: Stratila sa Amerika 3 159
 5. Július Kovács: Borisko. 1 476
 6. Rudolf Pado: K rómskym osadám len toľko ... 1 334
 7. Martina Paulenová: Vedľajšie účinky prvého očkovania 1 329
 8. Ľudmila Krizanovská: Pán premiér, takto si rešpekt nezískate 1 322
 9. INESS : COVID-19 Manifest pre Slovensko 1 196
 10. Martin Sukupčák: Pán premiér Matovič prestaňte vyvádzať 1 093

Rebríčky článkov


 1. Daniel Macko: Je a bude pán Matovič najlepším predsedom vlády v čase koronavíru?
 2. Martin Fletcher: Město Náchod pomáhá sousedům – občanům polského města Kudowa-Zdrój
 3. Petr Kotvan: Prepojenosť vytvára život na novej úrovni
 4. Roland Ondrus: Čo je veľa to je moc!
 5. Igor Guriš: Poznámky laika - chripka zabije 800 Slovákov ročne???
 6. Marcel Burkert: Keď školstvo riadi obuvník, právnik, kaderník, podnikateľ, prevádzkovateľ salónov
 7. Vladimír Bohm: video - Ako odpustiť sebe i druhým?
 8. Ladislav Angyal: AKTUÁLNE! V Nitre horí! (aktualizácia)
 9. Igor Guriš: Poznámky laika - ekonomika vs život
 10. Peter Ďuroška: Veľkonočné zamyslenie - Kristus zaklopal aj na dvere tvojho srdca


Už ste čítali?