Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Múzeum liptovskej dediny Pribylina (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Ak smiem, pripojím dve zaujímavosti,...

...pani autorka, jednu ste si možno nevšimli, o druhej určite neviete - tak ako o nej nevedia návštevníci múzea - skanzenu:
1. Na prvej fotografii, kaštieľa z Parížoviec (bývalá obec, zatopená Liptovskou Marou), je pred kaštieľom umiestnený valcovitý objekt so strieškou. Je to pranier. Na fotke sú, bohužiaľ nepatrne, viditeľné okovy, ktorými bol odsúdenec pripútaný k pranieru.
Podobný, dobový - historický pranier je aj v strede obce Liptovský Trnovec (ak ho odtiaľ neodviezli práve do múzea - skanzenu v Pribyline).
2. Na šiestej fotografii, kostola Panny Márie z Liptovskej Mary, vidno v popredí. pred kostolom, dvojicu liatinových krížov z hrobov. Málokto vie, z návštevníkov nikto - vedia to len "domáci," že všetky kríže, ktoré sú nainštalované okolo kostola, boli v skutočnosti bezbožne doslova pobraté - teda pokradnuté zo skutočných hrobov. Nie je podstatné, z ktorého cintorína. Je tomu už zopár dlhých rokov, nástojil som vtedy, aby kríže boli bezodkladne vrátené naspäť na hroby, ale márne.
Ak už chceli v múzeu vytvoriť atmosféru cintorína pri kostole (čo je celkom logické a správne), mali dať spraviť repliky dobových krížov. Bohužiaľ, neúcta poniektorých ľudí dokáže zájsť doslova až za hrob(y).
 

ten

pranier mám nafotený aj z iného uhla, ale nedá sa dať všetko dopodrobna do blogu, boli tam aj iné zaujímavosti. O tom druhom som naozaj nevedela a myslím si, že to sa naozaj nerobí týmto spôsobom. Ano dajú sa použiť podľa mňa aj takéto kríže, je dosť krížov kde sa zruší hrobové miesto a kríže sú na kope poodkladané v kúte cintorínov, už aj to som videla. Vtedy si myslím je to ospravedlniteľné ale inak nie.
 

Viem -

- zaujímavostí je tam veľmi veľa, aj na päť fotoreportáží.
Možno by Vám stálo za zváženie, že by ste takéto články dramaturgicky ladili trošku inak. Striedaním fotografií celkov, polodetailov a detailov. V prípade praniera by to teda vyzeralo tak, že by v článku bola fotka kaštieľa, fotka praniera a fotka detailu - okov na pranieri.
Všimnite si - takmer nikto nevyužíva v článkoch tu, na webe SME blog, detaily, polodetaily. A ak, tak sú to doslova "strašné príšernosti" - ako nedávno, zverejnená aj fotografia ženských nôh v pančuchách a v pozadí Kriváň. Samozrejme - všetko neostré, roztrasené, jednoducho hrôza, ale etikoterapeutického smiechu som sa nezdržal :-)
Tie kríže... Nuž, je to zvláštne a neraz aj smutné, keď dajme tomu niekto dá spraviť nový náhrobok zosnulému a starý kríž odhodí ak nie niekam do kúta cmitera, tak aj do kontajnera. Aj s tabuľkou. Aj my sme dali spraviť náhrobok starým rodičom - ale prastarý, obyčajný drevený kríž z hrobu starého otca máme pekne doma, odložený na mieste, na ktoré najlepšie patrí.
 

Pán Droppa,

viete, navštíviť nejaký objekt, pripraviť a uverejniť o ňom takýto článok, to nie je len sedieť za počítačom a napísať pár viet. Bloger nie je novinár, pritom ako som si všimol, na novinárov máte nižšie nároky:-) Keď autor z akcie urobí 150-200 záberov a má na to vyhradený čas, niekedy až doma zistí, že tam ešte toto a hento chýba, toto a hento malo byť inak - aj obdivoval to a pritom zabudol nafotiť alebo odfotil pod nesprávnyym uhlom. Aj čas fotenia býva neraz nevhodný, autor si ho nevyberá, nemôže čakať na vhodné počasie a pod. Mne sa to stalo napr. vo štvrtok s rozhľadňou na Hrajkách nad Turou Lúkou. Všetko som fotil, rozhľadňu z diaľky, okolie pod ňou zdola i z rozhľadne, výhľady z vrchola, len celkový pohľad spod rozhľadne na ňu mi chýba. Inokedy takýchto záberov mám za vrece, teraz ani jednu.
Čo sa týka replík v skanzene, tak je tam napr. aj replika zvoničky z Pavčinej Lehoty, ktorej originál nedovolil preniesť do skanzenu niekdajší predseda MNV a poslanci obce, takže originál je doma na cintoríne a v skanzene je len jeho replika.
 
Hodnoť

Vďaka za tip

o skanzene som počul, ale v rokoch jeho vzniku som žil v zahraničí, a uniklo mi, že je tam toho toľko (aj keď, všeličo sú zrejme repliky). Napríklad som si myslel, že Parížovský kaštieľ zatopila Mara, a tým ostal stratený, dostupný nanajvýš pre potápačov... Originálna veža kostola P.Márie, dnes na brehu Mary, je veľmi obľúbený cieľ fotografov - ako vidno aj na početných záberoch foto-smečkárov.

No, aj vďaka Tvojmu blogu poznám ďalšie miesto, kam sa raz (dúfam) vyberiem.
 

Nuž - sklamem Vás,...

...v pribylinskom skanzene nie sú žiadne repliky.
Všetky budovy v ňom, od kostola cez kaštieľ až po drevené stavby a pod. sú originály. Tie, ktoré pochádzajú zo zatopených obcí pod Liptovskou Marou, boli najskôr rozobraté a potom pri budovaní skanzenu poskladané do pôvodného stavu. Podobne ako iné stavby z liptovských obcí.
Replikami nie je ani vybavenie objektov - predovšetkým dobovým nábytkom.
Na dne Lptovskej Mary okrem nánosov bahna a štrku nenájdete nič - pri poklese hladiny alebo pri vypúšťaní vodného diela sa v istých oblastiach objavia akurát tak pozostatky základov niekoľkých domov. Tým Vás ale nechcem odradiť od Vašich potápačských ambícií.
 

To ma teší

že ide o originály. Tajne som v to dúfal, ale nečakal. Príjemné prekvapenie.

Potápač nie som :-)
 

Odpoúčam Vám...

...vyhradiť si na prehliadku skanzenu najmenej 2 - 3 hodiny, pretože všetko si treba pozorne prezrieť. Stojí to za to.
Okrem individuálnej / rodinnej prehliadky Vám odporúčam návštevu skanzenu aj počas niektorej z tematických nedieľ, ktoré tam robia hlavne v sezóne. Tie podujatia fakt stoja za to, býva na nich nabité ľuďmi, turistami. Myslím si, že všetko nájdete na webe.
Nuž - ako Lipták musím propagovať to liptovské :-)
 

Pán Droppa,

rád by som Vás poopravil: ja viem o dvoch veľkých neprehliadnuteľných replikách stavieb v skanzene Pribylina. Sú to dve zvoničky: jedna z Jalovca a druhá z Pavčinej Lehoty. O tom, že sú to repliky, nevedel ani personál skanzenu, keď som ich na to upozorňoval.
Originály si môžete pozrieť pri návšteve týchto obcí: v Jalovci je v strede dediny, v Pavčinej Lehote je na kraji cintorína hneď pri ceste pred dedinou.
Originál z Jalovca:
https://urda.blog.sme.sk/c/359...
Originál z Pavčinej Lehoty:
https://urda.blog.sme.sk/c/511...
Všetky 4 rozhľadne vedľa seba:
https://urda.blog.sme.sk/c/403...
Všetko to som ponavštevoval v zime, v lete.
Zdá sa mi, že Váš Liptov poznáte slabo, nie z vlastnej návštevy, ale len spoza stola, z internetu a JPP.
Preto by som Vám odporúčal viac sa po Liptove pohybovať a lepšie ho spoznávať:-)
 
Hodnoť

Pani autorka,

s tými krížmi ste to fakt prehnali. Viete ako to je, že každý si má sám nosiť svoj kríž.
Lenže ja súhlasím s diskutérom M.D., že každý si ma nosiť nielen svoj kríž, ale všetky svoje kríže, kto uvládze, tak aj kríže iných. Ja mám kríže v istej oblasti na tele, nebudem popisovať kde, ale verte či nie, nosím si ich stále so sebou. Ani krok bez krížov! A ako Vy osobne vôbec môžete niekam chodiť a turistikovať bez krížov?
 

no

vieš niekto má ten kríž na chrbte a niekto zavesený na hrubej zlatej reťazi na krku :) zaujímavé je, že obe ťahajú k zemi :)
Ale máš pravdu bez krížov ani na krok a vlastne ani by to nešlo :) ale úplne mi stačia tie moje :)
 

 

a co tie okovy? Ja mam okrem krizov aj okovy, ale nie som fotogenicka.
 

 

Okovy sú v pohode. Dajú sa dobre speňažiť v zberni kovového odpadu.
Ty, viviane, že nie si fotogenická? Tvoj úsmev a Tvoje oči - Mona Lisa môže blednúť od závisti:-)
 

okovy

sa Vivi dajú vysvetliť rôzne. Teraz ich nosí aj Kočner, Miesto zlatých náramkov má železné. Určite by sme ich dopriali viacerým hlavne aby spravodlivosť nebola slepá, čo v mnohých prípadoch býva.
Ďalej sú to tie iné okovy, pre niektorých tie radostnejšie. Slúžia úplne inému účelu. Ktovie či Zsuzsu medzi svojimi pomôckami nemala aj niečo podobné. Takých čo mali meniny 7. júna že vraj mala v pivnici celkom dosť. Možno nimi masírovala maznákom ego či také niečo :)
Teraz som tak na vážkach aké máš ty doma???
:)))
 

 

Doma paperove, v praci olovene....
 
Hodnoť

Irenka,

ako vzdy si mi ulahodila.
Ako u "susedov" v Koprovke, ale hlavne tuto.

Skanzeny su moja srdcovka.
A z tych v mojom sirsom regione (Vychylovka, Martin ci Zuberec) je Pribylina ze TOP.
Este s malymi deckami sme tam boli dokopy hadam 10 krat (fotil som si ich v tej starej skolskej triede, v laviciach, ake sme zazili este aj my).

Vdaka za pekny blog.

Pan Droppa.
Som rad, ze viete diskutovat aj bez toho, aby ste sa "navazali" do blogerky.
Aj Vam dakujem za zaujimave informacie o skanzene.
 

to

som rada že sa ti páčilo. Práve Pribylina je taký nie veľký ale veľmi zaujímavý skanzen. Bola som tam prvý krát, ale zaujímavé je aj to že práve na tých zariadeniach jednotlivých domov vidíš aj to, akú mal ten ktorý kraj životnú úroveň. Svidnícky skanzen, to tam vidieť, že tam žili chudobnejší ľudia.
 


Najčítanejšie


 1. Adam Nochta: Ľuboš Blaha, ban-sexuál 6 926
 2. Peter Kollega: Som zločinec a nechcem aby ma riešila Ficova kurtizána a Čižnár-Gašparovičovi protežanti 1 964
 3. Peter Kollega: Papalášstvo od Mečiara po Beblavého 1 507
 4. Pavel Sibyla: Ako sa znásilňujú štatistiky nezamestnanosti za Matoviča 1 341
 5. Martin Greguš: Rozšírenie uhoľnej bane Turów - otvorená výzva ministrovi Jánovi Budajovi: STOP 807
 6. Adam Puškár: Obec Marianka varuje Stupavu pred výstavbou projektu Habánky 743
 7. Mišo Šesták: Ako známy rómsky muzikant zhudobnil vypálenie Lučenca ruskou armádou 743
 8. Stanislav Martinčko: Excelentný Rašiho plán na Koronu! 616
 9. Jozef Sitko: Ficov zákon o teple „okradol“ veľa domácností 593
 10. Dominika Dongova: Kňaz, jeho slová a ja.. 544

Rebríčky článkov


 1. Radoslav Žilinský: Zimný oddych na 1000 rôznych spôsobov
 2. Július Kovács: Páni čitatelie a blogeri celé to tu v SME zapácha hoci Haščákom a Martinom Borguľom
 3. Naďa Mitanová: Neodoslané listy, pozabudnuté sny, záhrady zarastené burinou...
 4. Stanislav Martinčko: Excelentný Rašiho plán na Koronu!
 5. Olívia Lacenová: Bitcoin si razí cestu nahor. Prekonal trojročné maximá
 6. Peter Biščo: Pán premiér, je nevyhnutné odložiť plienky a ...
 7. Nikola Ivanov: 10 častých chýb pri investovaní
 8. Peter Žiak: Mao-Tovič - za 9 mesiacov tam, kde Fico za 12 rokov ...
 9. Miroslav Binčík: Deti, kto sa nezmestí na javisko, pôjde do sakristie
 10. Dušan Seberíni: Bájka o besnom kocúrovi


Už ste čítali?