Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Park miniatúr - Podolie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

paráda

Rozhodne záslužný počin, stvoriť takýto park. Poznajúc reálie, možno by sa kde-tu našla drobná nepresnosť, ale nie je to podstatné, a hlavne - neovplyvní to prínos. S potešením vidím dlhodobý trend: že záujem o historické pamiatky rastie. Aj medzi mladšími. To je fajn.
 

myslím si

že možné drobné nepresnosti sa dajú prehliadnúť, ale je to celkom zaujímavé vidieť takto tie hrady keď z niektorých sú v teréne len pozostatky, že aké boli v skutočnosti rozsiahle. Aj z tých informačných tabúľ sa dá veľa zaujímavého vyčítať. Naozaj to stojí za to si pozrieť tento park
 

Verím tomu

Teoretické rekonštrukcie slovenských hradných zrúcanín poznám z literatúry a netu, niekedy aj viac verzií (lebo nie všetko je isté - napr. u takého Súľova možno fakt len od boku hádať, ako asi vyzeral). Ale 3D model je predsa niečo iné. A hlavne, pestuje to vzťah mladých (i deciek) k pamiatkam, a to je veľmi dobre.

Dlhé desaťročia boli hrady a kaštiele len opustené a chátrajúce bývalé sidla cudzej, zlej šľachty, nepriateľov úbohej utláčanej Slovače, čo na tom, ak sa to rozpadne... našťastie vždy sa našli i hlasy, že murári makajúci pred stáročiami na stavbách hradov boli (obvykle) našinci, tj. je to aj ich "pamätník". Aj keď architekti a "inžinierske kádre" bývali Taliani, Nemci atd.
 
Hodnoť

Je zaujímavé

vidieť na takom malom priestore toľko hradov pokope, porovnať ich rozlohu, architektúru, ich celkové riešenie...
 

pre

mňa boli najzaujímavejšie práve tie ktoré som videla v skutočnosti čo z nich zostalo a aké boli kedysi honosné, aspoň sa takto zachovali lebo sú aj také po ktorých nezostal kameň na kameni alebo zostal len kúsok múru.
 
Hodnoť

 

Bola som tam niekedy tesne po otvorení. Vidím, že je najvyšší čas sa tam ísť znovu pozrieť, zdá sa mi, že sa to nejako rozrástlo.
 

aj ja

som bola pred pár rokmi a teda odvtedy sa riadne rozšírili budem to musieť zaradiť do prázdninového programu na budúci rok
 

 

Ja už to tam mám:-)
 

to ja

ešte nie som akási spomalená :))))
 
Hodnoť

Zaujal ma Vrsatec,

kde sme ako decka lozili po tych skalach a zrucaninach (jeden spoluziak, ked tam boli z detskeho domova na vylete, sa ztutil zo skaly, nemal sancu prezit).

Nikdy by som nepovedal, ze bol taky honosny.
 

to naozaj

ten Vršatec bol honosný a tak isto Súľovsky ma prekvapil ale aj ďalšie. Nafotila som skoro všetky, možno aj všetky neviem ale aj preto, aby som si porovnala fotografie keď pôjdem na niektorý hrad.
No to je smutná spomienka na toho chlapca a teraz si zober učiteľa čo deti zoberie na výlet a takéto niečo sa stane výčitky na celý život aj keď akokoľvek dávaš pozor na decká, neustriehneš všetkých.
 

Vršatec

je rizikový, sám som na ňom dvakrát fotil z miest, kam by som vlastným deťom liezť nedovolil (ani dospelým). Na školské výlety dosť nevhodné miesto, vždy sa nájde niekto nedisciplinovaný alebo nejaký frajer huckajúci iného, že "nebuď mäkký". Nie je tam žiadne istenie. Súľov je v hornej časti porovnateľne rizikový.

Honosnosť tých hradov sa na modeloch či ideových rekonštrukciách zavše preceňuje. Väčšina hradov boli pôvodne strohé vojenské objekty, a niektoré si tú strohosť zachovali aj za vlády feudáneho zemepána - lokálneho oligarchu. Účelovosť a obranyschopnosť ako priorita. Nejaký luxus tam iste mali, ale honosné zariadenie sa rozmohlo až ku koncu tureckého vpádu, keď nebezpečenstvo prestávalo byť akútne. A vtedy (cca prelom 17. a 18. storočia) už bola nadpolovičná väčšina hradov v ruinách (lebo zničili Turci, lebo protihabsburské povstania a následné dobytie a demolácia cisárskymi vojskami atd.). Kde-tu sa majitelia ešte zmohli na prestavby na vyparádané sídlo (napr. Pajštún), ale častejšie usúdili, že po stabilizácii situácie v krajine radšej investujú do stavby nejakého luxusného kaštieľa na rovine. Do údržby hradu sa potom už obvykle neinvestovalo... inventár sa odniesol, na hrade ostala nanajvýš sráž, väznica, alebo bol zámerne znefunkčnený, aby neslúžil potulným kriminálnym živlom (napr. Čabraď dal podpáliť sám majiteľ).
 
Hodnoť

 

Irenka, tak toto je pre mna krasne prekvapenie, vidiet tieto miniatury hradov, ani som len o tomto mieste doposial netusila, vazne sa sama pred sebou hanbim.

Je velmi potesujuce, ze sa taketo skvosty v podobe miniatur u nas nachadzaju, bol to velmi dobry napad, taketo nieco vytvorit. Historiu slovenskych pamiatok by sme si mali chranit a pripominat aj takto.
Tiez ma velmi zaujal Vrsatec, ale aj kazda jedna z miniatur na fotografiach tu vyobrazena.

Dakujem :-).
 

ja

som na tento park tiež natrafila náhodou kdesi som sa tam po okolí vtedy tmolila potom som bola s deckami pozrieť pred pár rokmi ale teraz majú podstatne viac miniatúr ako vtedy a niečo zas nové ajj stavajú.
 


Najčítanejšie


 1. Janka Cigániková: Matovič o mne povedal, že mám byť rada, že moja mama ma nepotratila. Toto je moja odpoveď. 851
 2. Július Kovács: Kým Kočnera za objednávku vraždy neodsúdia. Sme Mafiánsky štát . 735
 3. Tomáš Šuba: Kauza Arca a čo ďalej? 540
 4. Věra Tepličková: Jeden o voze, druhý o koze a predsa s dobrým výstupom 373
 5. Maroš Chmúrny: Všade samí sudcovia 337
 6. Alojz Hlina: Poker Face Igora Matoviča 307
 7. Michael Achberger: Vedecky podložené fakty, ako môžete schudnúť 301
 8. Irena Simunekova: Skalné sanktuárium Božieho milosrdenstva na hore Butkov 275
 9. Anton Kovalčík: Titania McGrath - kráľovná Woke. 249
 10. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (18. - 24.9.1920) 244

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Bohm: Človek nebol stvorený pre prácu, prichádza čas zmien
 2. Roman Hutira: Svet sa zmenil, je čas meniť aj naše školstvo.
 3. Martina Meriačová: Zamilovaná. .
 4. Július Kovács: Kým Kočnera za objednávku vraždy neodsúdia. Sme Mafiánsky štát .
 5. Štefan Vidlár: Síť
 6. Helena Michlíková: Belanky z iného uhla pohľadu
 7. Jozef Rybár: nerozumiem vláde "podnikateľov" a majiteľom politických strán
 8. Július Kovács: Hobbit Doktor Max stretol Porisko v Martinovom Mamasi a Maxove média čušaly plus video
 9. Michal Šimoník: Len ďalší článok o e-shopoch a dátach
 10. František Cudziš: Banská Štiavnica – klenot Slovenska, III.


Už ste čítali?