Krasne.
Len ja to mam s Muranom cele zle s nekamaratim sa s nim.
Minuly rok som zbalachala svojich muxov ze ideme na Muransku plsninu ( na bicykloch), ako je tam krasne, volne tam ziju koniky a je tam strasne vela svistov a da sa k nim prist celkom blizko.
Nestretli sme jedineho svista, kone boli kdesi zalezene, az na konci tury ich bolo zopar. K hradu som nakoniec odmietla ist a vratila som sa, muzi so mnou. Bola som z toho nestastna, nikdy sa mi to nestalo. Bolo tam mimoriadne smyklavo, kamene, sotolina, vedla cesticky strmy zraz, no des.
Zaklincovala som celu turu padom tentoraz v napohlad neskodnom terene. Preletela som cez bicykel nabok a skoncila som natiahnuta na zemi v blate s vyrazenym dychom. No a ani sviste, ani kone....
to byť náhodou sysle? asi ste boli na nesprávnom mieste na jednej lúke sú ich stovky a to nehrozí že ich prehliadneš dokonca ich tam ľudia chodia krmiť z ruky ti zoberú jedlo. Mala by si dať Muráňu ešte jednu šancu
ich máme že najväčší počet na obyvateľa, ale je aj veľa zaniknutých hradov, ktoré už dorazil už zub času. To je ale fakt že veľa sa ich aj obnovuje a dosť je aj takých hradov, čo naozaj sa zachraňujú len na báze dobrovoľníctva, bez finančnej podpory.
Na Slovensku je cca 10 zachovalých hradov (ako napr. Oravský) alebo plne reštaurovaných (Bratislavský, najnovšie Vígľaš...), presné číslo závisí od toho, či niektoré mestské zámky možno definovať ako hrady (Štiavnica, Kremnica,...).
Potom je cca 50 až 60 zrúcanín, ktoré sú aj v stave rozpadu natoľko fotogenické, že sú atraktívne aj pre laických turistov, nielen hradomaniakov. Sem možno rátať aj značne poničené objekty, ale výnimočné svojou extrémnou polohou a výhľadmi (Súľov, Vršatec). No a potom je tu azda 60-80 objektov, z ktorých je fakt už len kôpka kameňov, sem-tam náznak múrov, prípadne už ani nevidno nijaké nadzemné zvyšky muriva a všetko čaká na lopatu archeológov. (aj tu sa nájdu pekné tipy na výlet, len proste, obdivovateľ stredovekej architektúry bude asi sklamaný).
Až bude chvíľka času (kedy? :-)), možno k tomu napíšem sériu blogov. Aj keď, skoro o všetkých si už napísala Ty, na podklade vlastných výletov a fotiek, takže už len nejaké zhrnutia. Možno pár historických, stavebných či technických detailov...
sa osobne najviac páčia tie zrúcaniny a so svojimi znalosťami o hradoch určite by to mohla byť veľmi zaujímavá séria blogov už aby si sa do toho pustil, rada si prečítam. Ja skôr o tých hradoch píšem len ako o krátkej upútavke na výlet
návšteva hradov Šomoška, Fiľakovo, Divín. Šomoška fantastická, možno najkrajší náučný chodník u nás, Fiľakovo veľmi dobre zakonzervované, na Divíne záchranné práce ešte len začínajú.
Na východe obrovský kus práce vykonaný na hradoch Šariš, Kapušany, Plaveč, Hanigovce, Kamenica, Jasenov, Brekov. Kus roboty urobený aj na Turnianskom hrade.
dobrá štreka teda :) Šariš, Kapušany, Hanigovce, Jasenov, Brekov. tieto veru nemám prejdené. Dnes som bola po dlhšom čase na Revišti, kus práce tam tiež medzitým urobili.
Hutský potok a cestička lesom k hradu nemá chybu. Osviežil ma už len pohľad na ne. Na lúky posiate jesienkami som natrafila aj v našich končinách pri túre na Tematín. Ich názov sa hodí k obdobiu, kedy vykuknú spod zeme:-)
Počas jednej dovolenky sme sa tam vybrali. Samozrejme sme vyrazili neskoro, takže pred poludním sme boli ešte len asi v tretine cesty. Našťastie, lebo sa prihnala nečakane taká búrka, že sme premokli skutočne do nitky! O pár dní, keď nám konečne vyschli topánky, sme dali druhý pokus. Manžel si podrobne naštudoval predpoveď počasia: 12:00 krátka prehánka, potom slnečno, 14:00 zase krátko poprší. Začiatok vyšiel. 12:00, to sme už boli na zrúcanine, krátko spŕchlo. Také príjemné osvieženie. Lenže sa to opakovalo každých 15-20 minút. Až do 14:00, vtedy začalo liať!
smola asi dvojnásobná. Mňa zatiaľ takéto nepriazne obchádzajú. Teraz čo som bola na túre, bolo krásne slnečno, bola som v krátkom rukáve. o pár km ďalej lejak a veterná smršť čo aj strechy brala. Asi mám tam hore celý pluk tých strážnych :)
a nemali
ak