Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Po hradoch - 45. Turniansky hrad (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Páči ako vždy

inak aj tá fotka chlapov, čo pracujú na obnove (lešenie pri fasáde paláca) je dobrá (nielen) dokumentárna momentka.

Tento malebný hrad som zatiaľ videl len zdola - dcéra bola malá, po prechádzke Zádielskou dolinou sme zakotvili v reštaurácii pod hradom (foto v článku).
 

aj

ja som ho tak pár krát z dola videla, nemala som čas sa zastaviť resp. po túre sa mi zdalo že sa už nevyštverám na hradný kopec a nebolo to ani také strašné ako z dola vyzerá.
 
Hodnoť

Voľakedy počas septembrových dní

kultúrneho dedičstva sa usporadúvali výstupy na 101 slovenských hradov a zámkov. No na stránke https://www.hrady-zamky.sk/zoz... je tých hradov a zámkov na Slovensku uvedených viac - okolo 150. Takže sa máme na čo tešiť, pokiaľ ich zdoláš všetky a prinesieš o nich informáciu. A to znamená, že by si mala, Irenka, zavítať aj k nám na východ, teda z Gemera cez Abov na Šariš a Zemplín. :-)
 

nuž

na východ chodím raz do roka a tento rok mám limit splnený ale dalo by sa tam toho veľa pochodiť. Ale mám aj také skúsenosti že niektoré z toho zoznamu zámkov hlavne sú v súkromnom vlastníctve a tam sa nedostaneš. Raz som tak bola, pýtala som sa domácich kde je predmetný zámok a či sa dá tam ísť. Pán mi poradil a tvrdil že exterier s parkom je volne prístupný, otvorený. Aj teda bol. Otvorená brána ktosi kosil park ináč nádherne vysadený, udržiavaný. Na tom malom traktoríku aj prešiel okolo mňa. Tak som fotila stromy, kvety, zámok. Keď som chcela odísť, brána bola zamknutá a to nebol večer ale cez deň. Tak som hľadala toho kosiča aby mi otvoril. No čo do mňa nahustil že som na súkromnom pozemku, čo si to dovoľujem a aby som neodvážila nikde fotky použiť. Popri tom videl ma, prešiel okolo a nič mi nepovedal. Ešte že ma pustil von. Takže na zámky sa nechytám radšej bola to nemilá skúsenosť. Keby som vedela že sa tam nemôže určite ani nevkročím, spoliehať sa na informácie od miestnych sa neopláca
 
Hodnoť

dúfam

že si navštívila aj metropolu východu. Inak okolie Turne je zasľúbené pre turistiku. Okrem Zádielu a Hájskych vodopádov je tam lesná kaplnka v Debradi a Jasovská jaskyňa.
Plus Košice a máme výlet na tri dni.
 

nuž

na to mi čas nevyšiel, niekedy sa tam musím vypraviť na viac dní, tentokrát to boli len také krátkodobé záležitosti. Možno zas o rok, ale Košice by som si chcela prejsť. Bola som tam len raz a to len pracovne.
 

 

Košice aj na týždeň...
 

tak

v tomto máš určite pravdu
 
Hodnoť

 

Kamenný chodníček vyzerá lákavo.
Vždy obdivujem, keď z hradných brál - polozrúcanín vyrastajú nejaké rastliny, tu dokonca stromy. Sila prírody a života je úžasná.
 

ked

spomínaš rastliny, tak na turnianskom hradnom kopci rastie endemit - rumenica turnianska

https://korzar.sme.sk/c/469565...
 

 

Vďaka, nepoznala som tento kvietok. Páči sa mi a teším sa, že tu máme takéto vzácnosti.
 

aj som

hľadala ale z týchto vzácnych akosi nič nekvitlo
 
Hodnoť

 

A že na východe vraj nič nie je. Akoby nebolo keď sú tam takéto pekne zrúcaniny. Páčil sa mi chodník medzi stromami ale aj ten úzky kamenistý. Aj celý ten kopec s tým hradom majú niečo do seba.
 

náhodou ja na ten

východ nedám dopustiť, je tam veľmi veľa pekných miest čo by stálo za to popozerať, vidieť. Či to je príroda lesy, vodné nádrže,, pamiatky, Niečo málo tam mám pochodené možno na budúci rok sa vyberiem dna východ na dlhšie. teda závisí od rôznych faktorov
 
Hodnoť

 

Blahoželám autorke k zaradeniu článku na titulku SME:-)

Mám z toho o to väčšiu radosť, lebo ... radšej nepoviem:-)
 

teraz

neviem či sa ti mám poďakovať za ten výkrik alebo ťa vyhrešiť. :(
 

 

Vyhrešiť, vynadať, znemožniť, povysmievať sa a ... potom o pár dní v nejakej diskusii napísať, že si mi poďakovala, že to vždy tak robíš. Ešte si sa to nenaučila, ako sa to robí?:-)))
 
Hodnoť

 

Prácou pre tú cementáreň tam v pozadí som strávil, hmmm, desať rokov, ale priznám sa, že na hrade som nikdy nebol, hoci som istú dobu chodil okolo prakticky denne. Takže ďakujem, že konečne aspoň takto viem, ako to tam vyzerá.

Inak odbočka do Hája je kúsok pred hradným kopcom. Dlho mi trvalo zvyknúť si, že keď ma tam v okolí niekto pošle do hája, tak ma vlastne posiela na výlet :-) Krásne miesto...
 

Včeláre,

je pravda, že tam bol údajne najdlhší pásový dopravník v bývalom Československu?

K článku - zaujímavosťou je, že na tom chodníku na hrad, je vidieť v skale vyjazdené koľaje od vozov kt. hrad zásobovali. Pamätám si to ešte z detstva, aj na jednej z fotiek v článku je to vidieť.
Vďačná je túra - začiatok vlakom Turňa nad Bodvou - Turniansky hrad - potom po planine k Zádielskej tiesňave - po pravej rímse vrchom tiesňavy a postupne dolu k Zádielskej chate - späť už chodníkom v tiesňave na vlak do Dvorníkov.
Často sme tam ako deti chodili.
 

 

Len sa obávam, že vláčik v staniciach Turňa a Dvorníky už nestojí.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Miroslav Ferkl: Negatívny vedľa pozitívneho. 273
 2. Věra Tepličková: Liečiteľ Marian 162
 3. Peter Remeselník: Prečo polícia odmietla potrestať páchateľa, ktorý narazil autom do ľudí a ušiel ? 139
 4. Andrej Kučeravý: Pieseň pre Igora 108
 5. Jaroslav Polaček: Väčší chaos som v živote nezažil, mrzí ma, že premiér na nás útočí 98
 6. Alena Miklošová: Harvard: Love Story 82
 7. Martin Greguš: Antigenový test vs PCR test. Výsledky štúdie z ČR. Je v tom chaos, ako sa ma laik vyznať? 53
 8. Peter Paulík: Zrútené mosty na Slovensku 52
 9. Jozef Javurek: Smršť na Liptove 51
 10. Eva Meszárosová: Fakty o antigénových testoch 40

Rebríčky článkov


 1. Denis Jacko: Chcel by som byť hodinár
 2. Peter Slivovic: On
 3. Štefan Vidlár: Fiškáli, nie je vám hanba?
 4. Juraj Kováč: "Moje telo, moja voľba!" Alebo nie?
 5. Július Kovács: Zoroslav Kollár a justičná fraška v Pezinku
 6. Gabo Németh: Láska z kríža
 7. Ján Buocik: Stanica Filiálka a bratislavský mestský vlak
 8. Andrej Hossa: Čo by ste mali vedieť ak hľadáte prácu?
 9. Roman Lechovič: Nestlé a genocída na deťoch
 10. Balázs Puskás: HOAX a dnešná doba


Už ste čítali?